01.9.2022 16:43:34

Zajtra by mali predstaviť systém na zastropovanie ruskej ropy. Ako to bude fungovať?

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: Twitter)


Očakáva sa, že západní finanční predstavitelia zajtra, 2. septembra, predstavia plán na zavedenie stropu na ceny ruskej ropy, uviedol denník The Wall Street Journal. (hlavnespravy.sk)Konečný termín na prijatie rozhodnutia je december, pretože v tomto mesiaci začne platiť európske embargo voči Rusku. To znamená, že ak sa prijme “strop”, môže sa zrušiť aj embargo. K tomu treba povedať, že (ak sa Západu zavádzanie stropu vymkne z rúk – pozn. red.), cena ropy môže vzrásť na približne 140 USD za barel, obáva sa hovorca amerického ministerstva financií.

Podstata systému spočíva v tom, že sa zrušia obmedzenia na obchodovanie s palivami z Ruska, ale stanoví sa maximálna cena, za ktorú môžu krajiny zapojené do systému nakupovať ropu z Ruska. Táto cena musí byť samozrejme nižšia ako trhová cena.

Západní predstavitelia hľadajú spôsob, ako týmto spôsobom znížiť príjmy Ruska a zároveň udržať dostatok ropy na svetových trhoch – aby sa zabránilo novému nárastu už aj tak vysokých cien.

Napriek tomu v rámci G7 pretrvávajú veľké nezhody v súvislosti s touto myšlienkou. V Európe sa plán považuje za neúčinný, ak sa k nemu nepripoja Ázia a Afrika, ktoré nie sú súčasťou G7.

Podpora zo strany krajín mimo G7 je však “pochybná”. Úradníci a analytici vidia len malú šancu presvedčiť Čínu, aby plán dodržala. India, ktorej nákupy ruskej ropy sa pred vojnou zvýšili z nuly na 1 milión barelov denne, sa tiež pravdepodobne nezapojí.

Podľa Medzinárodného menového fondu tvoria krajiny G7 niečo vyše 30 % svetového hospodárstva. Zabezpečujú však viac ako 90 % svetovej lodnej dopravy, čo im umožňuje uvaliť sankcie proti poisteniu ropných tankerov.

Sporná je aj otázka hraničnej ceny ruskej ropy. V súčasnosti sa na burze predáva za približne 90 dolárov za barel a do Ázie ide so zľavou približne 20 dolárov.hlavnespravy.sk