16.2.2020 15:25:19

Zacharovová vysvetlila, aký je hlavný problém Mníchovskej bezpečnostnej konferencie

Na ilustračnej snímke hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí RF
Na ilustračnej snímke hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí RF
(foto: zdroj:vestnikkavkaza.net)


Hlavným problémom Mníchovskej konferencie o bezpečnosti je rozpor medzi dynamikou diskusie a rýchlosťou vývoja udalostí, domnieva sa hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie Maria Zacharovová. (HSP)„Podľa môjho názoru je hlavným dnešným problémom Mníchovskej konferencie o bezpečnostnej politike rozpor medzi dynamikou celosvetovej verejnej diskusie a rýchlosťou vývoja udalostí,“ píše Zacharovová na Facebooku.

Dôvodom je podľa nej „nedostatok vyhliadkovej analýzy“ a „kríza prognózy“.

„Aktéri vytvárajú Realpolitik rýchlo a bez pravidiel, už nemusia vytvárať predpoklady. Formovanie významov a agend nie je v trende. Odborníci môžu analyzovať len minulosť, a to si vyžaduje čas,“ povedala.

 

Dialóg s Ruskom

Európa potrebuje dialóg s Ruskom, ktorého cieľom by bolo urovnanie konfliktov, vyhlásil francúzsky prezident Emmanuel Macron počas svojho vystúpenia na Mníchovskej konferencii o bezpečnosti.

„Strategický dialóg s Ruskom by mal byť založený na schopnosti regulovať zmrazené konflikty, schopnosti diskutovať o kybernetickej bezpečnosti, vesmíru …, to znamená o tejto bezpečnostnej architektúre,“ povedal Macron.

Podľa jeho slov spočíva súčasná situácia v tom, že „sa bavíme stále menej a menej (s Ruskom), konflikty sa množia a nie sme schopní ich vyriešiť“.

Zdôraznil, že nové začatie dialógu s Ruskou federáciou bude nejaký čas trvať. „Ale myslím, že táto cesta si zaslúži dôveru,“ povedal francúzsky prezident.

 

Mníchovská bezpečnostná konferencia

Konferencie v Mníchove sa zúčastňuje viac ako 800 delegátov vrátane asi 150 hláv štátov, predsedov vlád a členov vlád. Ruskú delegáciu vedie minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Mníchovskú konferenciu založili v roku 1963 ako „zasadnutie zástupcov ministerstiev obrany“ členských krajín NATO. Teraz je to medzinárodné diskusné fórum pre politiky, diplomatov, príslušníkov armády, biznismenov, vedecké a verejné osobnosti z desiatok krajín.

Konferencia sa tradične koná v hoteli Bayerischer Hof v historickom centre hlavného mesta Bavorska. V Mníchove sa nepodpisujú výsledné dohody, konferencie je dôležitým a relatívne neutrálnym miestom stretávania a diskusií politikov a diplomatov na svetovej úrovni.

 

HSP