17.12.2016 13:43:08

Zacharčenko sľúbil vrátiť Krymu skýtsky zlatý poklad po tom, ako bude dobytý Kyjev

Líder Doneckej ľudovej republiky Alexander Zacharčenko sa vyjadril k rozhodnutiu amsterdamského súdu, podľa ktorého by zbierka vzácnych skýtskych artefaktov z krymských múzeí mala byť odovzdaná ukrajinským úradom.

„Zlato našli na území Krymu, de facto patrí všetkým obyvateľom Krymu, Krym je ruský. Ako môže nejaký súd rozhodnúť o tom, že zlato bude vrátené nie tomu územiu, kde sa predtým nachádzalo a kde ho objavili, ale nejakému úplne inému územiu?“ – položil otázku Zacharčenko.

Ak sa dve múzeá dohodli o zapožičaní cenností, tak to múzeum, ktoré tieto cennosti prijalo, je tiež povinné vrátiť ho tomu múzeu, od ktorého ich dostalo. Politické rozhodnutia štátu o vydaní pokladu tretej strane – to je aj z právneho hľadiska nesprávne a narúša to muzeálnu prax,“ dodal Zacharčenko s tým, že vyjadruje svoj osobný pohľad na vec.

Zároveň s tým Zacharčenko ubezpečil, že sa pričiní o vrátenie skýtskeho pokladu zákonnému majiteľovi. „V našom živote je veľa nespravodlivosti a bohužiaľ, nie všetky procesy dokážeme ovplyvniť. Ale garantujem, a som presvedčený, že keď dobyjeme Kyjev a keď sa zmení situácia v Kyjeve, zlato sa vráti na Krym. Pokiaľ ho teda ešte predtým opäť neukradnú Jaceňjuk aj so Semjončenkom,“ vyhlásil Zacharčenko.

Súdny proces ohľadom skýtskeho zlata iniciovali ešte v novembri 2014 štyri krymské múzeá, ktoré sa žalobou dožadovali, aby im amsterdamská univerzita vrátila ich zbierku pozostávajúcu z približne 2000 skýtskych zlatých artefaktov. Exponáty v hodnote vyše milióna € boli na obdobie od februára do augusta 2014 zapožičané na účely výstavy v múzeu Allarda Piersona, ktoré spravuje amsterdamská univerzita. Príslušný holandský súd neskôr uznal Ukrajinu za tretiu stranu sporu, nakoľko Kyjev sa prihlásil s vlastnými nárokmi na predmet sporu.

V decembri 2016 nakoniec holandský súd rozhodol v prospech Ukrajiny s poukazom na vývoznú licenciu, ktorú vydalo ukrajinské ministerstvo kultúry. Ministerstvo kultúry Ruskej federácie upozornilo, že toto rozhodnutie narúša princípy medzinárodnej výmeny muzeálnych predmetov. Krymské múzeá sú odhodlané odvolať sa voči rozsudku k súdu vyššej inštancie a varovali pred rizikom nenávratnej straty unikátnej expozície skýtskeho zlata, ak sa táto dostane do rúk ukrajinských politikov a zberateľov umeleckých predmetov.

hlavnespravy.sk, 17. 12. 2016