13.7.2016 22:16:25

Začali sa projekčné práce nad bombardérom na atómové údery z kozmu

V Rusku sa začína projektovať hyperzvukový strategický bombardér, spôsobilý zaútočiť s atómovou výzbrojou z kozmu, oznámil profesor filiálky Vojenskej akadémie raketových vojsk strategického určenia pplk. Alexej Solodovnikov.

„Zámysel je nasledovný: na hliadkovanie vzdušného priestoru bude lietať bude z obyčajných letísk, potom na povel vystúpi do kozmu, splní úlohu útočnú úlohu, vrátane atómovou výzbrojou, a vráti sa späť na letisko. Bude to strategické lietadlo“, uvádza RIA Novosti slová Solodovnikova, ktorý konštruuje motor pre budúce lietadlo. Konštruktér k tomu dodal, že toto lietadlo dokáže v priebehu jednej, dvoch hodín doletieť cez kozmos do ktoréhokoľvek bodu na Zemi.

„Zapájame do toho Centrálny aerohydrodynamický inštitút, pretože oni nám musia pomôcť s drakom lietadla, teraz budeme určovať charakteristiky lietadla. Myslím, že štartovacia hmotnosť bude 20 – 25 ton, bude letieť hyperzvukom v raketovom režime“, poznamenal a doplnil: „Teraz chceme posúdiť detaily, asi rok to budeme robiť... Keď si určíme schému, budeme robiť samotný motor. Na ďalší rok, čiže v roku 2018 už začneme robiť so „železom“. Možno sa ponáhľam, možno vzniknú nejaké otázky, no k roku 2020 už „železo“ musí byť funkčné“.

Podľa ria.ru, 13. 7. 2016