29.6.2020 12:15:56

„Vzdorovitý prístup Európy zlyhal“: Macron „čoskoro“ pocestuje do Ruska a bude pokračovať v dialógu s Putinom

Prezident Francúzska
Prezident Francúzska
(foto: SITA/AP-Olivier Matthys)


Francúzsky prezident Emmanuel Macron 27. júna povedal, že plánuje „čoskoro“ navštíviť Rusko, aby pokračoval v rozhovoroch s ruským prezidentom Vladimírom Putinom o kľúčových otázkach, ako je bezpečnosť a zmena klímy. (HSP)

 Francúzsky a ruský prezident hovorili o deň skôr pomocou videokonferencie. „Dialóg o budovaní dôvery, ktorý sa začal s prezidentom Putinom vo Fort Bregancon, pokračuje,“ povedal Macron 27. júna a dodal: „Postupujeme ďalej a čoskoro pôjdem do Ruska.“ Konkrétne označil témy „bezpečnosť v Európe, regionálne konflikty a klíma vrátane topenia permafrostu v Arktíde“ za témy na diskusiu.

Macron po videokonferencii  taktiež uviedol, že „všetky regionálne krízy, ktoré sme zažili, poukazujú na to, že je dôležité, aby sa európsky priestor v širokom zmysle slova od Lisabonu po Vladivostok stal skutočným priestorom spolupráce a mieru.“ Macron zdôraznil, že je veľmi dôležité rýchlo znovu spustiť iniciatívu zameranú na ukončenie konfliktu na Ukrajine.

Vzťahy medzi Moskvou a Západom sú už dlhšie na bode mrazu a Macron je jeden z mála EÚ politikov, ktorý chce tento stav zmeniť.

Macron vyzval Európu a NATO, aby prehodnotili svoje strategické partnerstvo s Moskvou a naznačil, že vzdorovitý prístup Európy zlyhal.

Francúzsky prezident mal už dlhšie v pláne Moskvu navštíviť. Chcel sa zúčastniť prehliadky na Červenom námestí pri príležitosti 75. výročia víťazstva v druhej svetovej vojne nad nacistickým Nemeckom, avšak kvôli pandémii koronavírusu sa týchto osláv nakoniec nezúčastnil.

Andrea Lopatková (HSP)