13.12.2017 16:52:14

Výstroj „Ratnik“ sa v boji nepodarilo preraziť

 

Protivník ani raz nedokázal prestreliť ruský výstroj druhej generácie „Ratnik“ počas jeho bojového použitia, vyhlásil generálny riaditeľ spoločnosti tvorcu „CNIITOČMAŠ“ Dmitrij Semizorov.

 

 

„...pri bojovom použití nebol zaznamenaný prípad prierazu individuálneho brnenia – ani masky, ani nepriestrelnej vesty,“ uvádza Semizoronove slová TASS.

Semizorov uviedol, že prilba má hmotnosť len 1 kg pri maximálnej chránenej ploche okolo 30 dm2, čo umožňuje pripájať k nej ďalšie aparáty. Plocha ochrannej vesty je jedna z najväčších na svete, vie zadržať 10 striel snajperskej pušky Dragunova z 10-tich metrov. K „Ratniku“ sa pridáva rad kombinéz, ktoré ukryjú takmer 100 % plochy tela pred črepinami.

V najbližšom čase budú „Ratnik“ dopĺňať aj elektronické okuliare, na sklách ktorých sa budú zobrazovať projekčné informácie, protimínové topánky, ktoré zabezpečia ochranu pred protipechotnými mínami, ale aj čidlá snímajúce liečebno-biologický stav vojaka.

V ďalšom sa uvažuje o umiestnení na protimínových topánkach čidiel, informujúcich o prítomnosti mín a taktiež systém rušenia mínových polí.

No a to, že výstroj „Ratnika“ je z materiálu, ktorý je v noci nezistiteľný, je samozrejmosťou a sám má pripevnenú aparatúru na nočné videnie. Výstroj z takýchto materiálov nezistí v noci prakticky ani vrtulník.     

Zaujímavé budú čoskoro aj nové okuliare a zbrane, ktoré umožnia vidieť a likvidovať nepriateľa spoza rohu. Na bojových robotoch boli už úspešne odskúšané.

Tretia generácia „Ratnika“ bude mať ochranný komplex o 25 – 30 % ľahší, no zachová si všetky obranné prvky. Ten súčasný má hmotnosť 24 kg a pracuje sa na tom, aby mal pod 20 kg, povedal Semizorov.

Obecne sa hovorí, že „Ratnik“ je komplexom vojaka budúcnosti, ktorý má okolo 40 elementov, vrátane výzbroje, zameriavačov, spojovacích prostriedkov, navigácie a ukazovania cieľov. Rusi si tento výstroj odskúšali v boji v Sýrii.

 

Poznámka srspol.:

No čo, slovenské mamičky, čím ste vy vybavili svojich synov, keď ste ich poslali na takto zabezpečeného Rusa?

Podľa vz.ru, 13. 12. 2017