17.1.2020 16:52:47

Výstava Учитель и ученики v RCVK v Bratislave

Riaditeľka RCVK Inna Kuznetsova predstavuje hosťa
Riaditeľka RCVK Inna Kuznetsova predstavuje hosťa


V utorok 14. januára, sa v Ruskom centre vedy a kultúry v Bratislave konalo slávnostné otvorenie výstavy - Учитель и ученики (Učiteľ a žiaci). Udalosť prebehla za podpory veľvyslanectva RF na Slovensku, Россотрудничества a Ruskej štátnej univerzity A.N.Kosygina.


Hostí privítala riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave, Inna Kuznetsova. O jednotlivých dielach expozície prednášal umelec a pedagóg Vladimír Pronin. Na výstave boli prezentované diela samotného prednášajúceho, ako aj jeho žiakov - študentov Ruskej štátnej univerzity A. N. Kosygina.

Na vernisáži v RCVK sa zišli zástupcovia bratislavskej umeleckej inteligencie, členovia Slovensko-ruskej spoločnosti, ruskí krajania či novinári.

Vladimír Pronin sa narodil v neveľkej dedinke neďaleko Moskvy, absolvoval Fedoskinskú školu miniatúrnych malieb a Moskovskú textilnú akadémiu. Skôr než sa začal venovať komornej maľbe, prešiel dlhú a kľukatú cestu – pracoval ako dizajnér látok a interiérov či reštaurátor. Práve toto všetko pomohlo sformovať osobitý charakter súčasnej tvorby umelca. Vladimira právom považujú za zakladateľa a rozvíjateľa ornamentálneho neosymbolizmu –  ORNEOS (ОРНЕОС), (informačná maľba). Výrazný predstaviteľ novej ruskej avantgardy prevzal to najlepšie z tradícií moskovských majstrov – tvorcov mozaikových ikon a diel vytvorených technikou textilných odstrižkov.

Expozícia bude trvať len do 20. januára. V priebehu tohto krátkeho obdobia má bratislavská mládež jedinečnú príležitosť porozprávať sa s týmto moskovským akademickým maliarom. Vladimír Pronin už stihol s radosťou absolvovať umeleckú hodinu na dvojjazyčnej Slovensko-Ruskej ZŠ. Taktiež prednášal študentom Gymnázia Alberta Einsteina o umení či o škole, kde ako pedagóg pôsobí.                                                                           Moskovský umelec Vladimír Pronin


 spracované redakciou z informačných zdrojov RCVK v Bratislave