04.8.2012 10:55:06

Výsledky ekonomického fóra v Sankt – Peterburgu

XII ekonomické fórum v Sankt – Peterburgu prekonalo vlastný rekord v počte kontraktov. Hodnota (cena) dohôd uzavretých na fóre predstavila 14,6 miliardy dolárov. Pre porovnanie - v minulom roku bolo uzavretých zmlúv na 13,5 miliardy dolárov.
Ako vyhlásila ministerka ekonomického rozvoja Ruska Elvíra Nabiullina na preskonferencii bolo podľa výsledkov na fóre uzavretých 17 veľkých zmlúv. „Medzi nimi aj zmluva o spolupráci PIK a „Morskoj fasad“ (Morská fasáda) na sumu 3 miliardy dolárov, zmluva o výstavbe železničnej linky Kyzyl – Kuragino a iné“, - poznamenala Nabiullina.
Medzi najzávažnejšie dohody patrí zmluva „Gazpromu“ a anglicko-holandskej spoločnosti Royal Dutch Shell, predpokladajúca spoločné spracovanie ropných a plynových nálezísk
na Jamali a výstavbu závodu na skvapalňovanie plynu.
Spojená korporácia na výrobu leteckej techniky a americký gigant na výrobu leteckej techniky Boeing podpísali dokument o rozširovaní spolupráce v oblasti občianského letectva. Ruská sporiteľňa a Deutsche Bank podpísali memorandum o vzájomnom pochopení.
Vnešekonombanka (banka zahraničného obchodu) uzavrela úverové zmluvy
so „Spoločnosťou „Suchoj“ a skupina spoločností „Volga – Dnepr“ podpísala zmluvu so správou Krasnojarského kraja o založení medzinárodného leteckodopravného uzla.
Spoločnosť „Sollers“ a koncern FIAT podpísali zmluvu o vytvorení dvoch spoločných podnikov v Rusku. Jeden z nich sa bude špecializovať na výrobu osobných áut „S“ Fiat, druhý - na výrobu dieselových motorov.
SMI (masovo komunikačné služby) poznamenávajú, že súdiac podľa množstva a statusu zúčastnených, podľa počtu konferencií a okrúhlych stolov sa fórum stáva udalosťou nie len v ekonomickom živote Ruska, ale aj mnohých krajín.
Na stretnutia do Severného hlavného mesta organizátori získali zástupcov svetovej ekonomickej elity, ako významných odborníkov a vedcov – ekonómov a tiež veľkých podnikateľov.
Celkove sa na PMEF (Sankt – Peterburgské medzinárodné ekonomické fórum) zúčastnilo viac ako 10 tisíc ľudí, vrátane 2300 zúčastnených a 800 zástupcov SMI. Na fórum pricestovalo 74 oficiálnych delegácii, a zúčastnili sa na ňom hlavy štátov, premiéri, vicepremiéri, ministri, zástupcovia ministrov, vedúci pracovníci svetových spoločností. Taktiež do Peterburgu pricestovalo sedem delegácií medzinárodných spoločností, vrátane Medzinárodného valutového fondu, Celosvetovej banky, Ligy arabských štátov.
V rámci fóra prebehli „okrúhle stoly“ priemyselníkov Ruska a Európskej únie, zasadnutie venované rizikovým investíciám, prezentácie Sankt - Peterburgskej tovarovo-surovinovej burzy a lietadla SuperJet, projektu „Lepšia prax riadenia“.
Nabiullina oznámila, že fórum bolo bohaté a zaujímavé. Pracovný program trval dva dni, boli uskutočnené dve plenárne zasadnutia, 11 konferencií, 13 okrúhlych stolov, celkový počet rečníkov bol 256.
Hlavy najväčších korporácií sa mohli stretnúť s Prezidentom Ruska Dmitriom Medvedevom a prvým vicepremiérom Igorom Šuvalovým, ktorí predniesli reč na plenárnych zasadnutiach fóra.
Dmitrij Medvedev venoval svoje vystúpenie prioritám budúcnosti a vymenoval hlavné „štyri I“ – inovácie, infraštruktúry, inštitúty a investície.
Prvý vicepremiér Igor Šuvalov zdôraznil, že je nevyhnutné zbaviť sa komplexu trvalo dobiehajúceho. Liberálny program vicepremiéra predpokladá obmedzenie zasahovania štátu do podnikania, skrátenie zoznamu strategických podnikov, opatrnosť v realizácii sociálnych programov a opravu sociálneho stúpania pomocou zväčšenia kvality vzdelania.
Ministerka ekonomického rozvoja Elvíra Nabiullina pri hodnotení výsledkov poznamenala: „Fórum sa stáva významnou udalosťou, nie len v živote Ruska, ale aj iných krajín. S každým rokom sa stáva viac a viac reprezentatívnym“. A primátorka Sankt – Peterburgu Valentína Matvienko dúfa, že XIII Peterburgské fórum sa stane šťastným.

Materiál je pripravený internet-redakciou www.rian.ru na základe informácie RIA Novosti a verejných zdrojov

18. 06. 2008