04.8.2012 10:55:06

Vyšiel škandálny román Prvok krvi

 MOSKVA, 5. apríla 2007 – RIA Novosti. Na policiach ruských knižných obchodov sa objavila škandalózna kniha prozaika Zotova Prvok krvi (poznámka - Zotov je pseudonym neznámeho literáta).

„Dej románu sa odohráva v pekle. Peklo je krivým zrkadlo, v ktorom sa prezeráme,“ povedal autor RIA Novosti.

 Podľa jeho názoru, život v pekle je taký istý ako na zemi, s jediným rozdielom, že „je to navždy.“

„Napríklad, ak človeka bolí hlava, tak ho bolí 100 tisíc rokov, pretože prvý kruh pekla trvá podľa legiend práve toľko rokov. Druhý, ešte 100 tisíc a tak ďalej. Podľa starých povier o pekle, tieto tresty sú večné, vysvetľuje Zotov.

Súčasne si myslí, že dielo nie je vôbec podobenstvo na dielo Dante Božská komédia. Zotov si z nej vypožičal len myšlienku deviatich kruhov pekla, a že posledný je z nich najstrašnejší.

Autor tvrdí, že kniha sa dá zaradiť do žánra „čiernohumorný thiller“, v ktorej je komponent detektívny pozostávajúcej zo série vrážd.

„V románe je dosť veľa hrdinov, ústrednými postavami sú šéf pekla a ďalší človek, s ktorým telefonuje, ktorý je vystupuje ako „hlas“, je to samozrejme „Hlas boží“,“ poznamenáva autor.

Sú len dve hlavné postavy pekla – dôstojník cárskej polície s priezviskom Kalašnikov, ktorý pracuje v oddelení trestov a jeho asistent pre vyšetrovanie vrážd.

Medzi hrdinov románu patria Alexander Puškin, Sadám Husajn, Marillyn Monroe a iné celebrity.

„Peklo je preplnené známymi ľuďmi. K knihe je dokonca teória o tom, že v raji možno ani nikoho niet, že je to úplne prázdne miest. Je to preto, lebo človek napácha toľko smrteľných hriechov, za ktoré sa môže dostať do pekla. Je v ňom ako v preplnenom autobuse a stavajú v ňom 500 poschodové autobusy,“ hovorí Zotov.

Hovoriac o vývoji detektívnej línie, on poznamenáva: „Puškina v knihe nikto nezabije, to je náš nápad, ani v pekle sa nedá zabiť. Zabijú tam Marillyn Monroe, Hitlera, Bruca Lee a iných ľudí“.

V románe sa dodržiavajú všetky pravidlá detektívny. Na konci príbehu sa vrah stáva známy. Podľa tvrdenia Zotova, „je to úplne neočakávaný človek!“

„Novinkou románu je námet, prostredie a čierny humor pekla,“ mieni Zotov. Priznáva sa, že román nepísal kvôli nejakému tajnému cieľu, ale aby vyvolával smiech a dodáva, že podobná kniha nebola ešte na ruskom knižnom trhu.

Na otázku, či si nemyslí, že „Prvok krvi“ vyvolá v spoločnosti odozvu autor odpovedá: „Je to možné. Myslím si, že kniha sa niekomu určite aj nezapáči“. V závere hovorí: „Je možné, že prinúti čitateľa zamyslieť sa nad tým, či náhodou nažijeme v pekle.“