25.2.2020 09:34:11

Vyšetrovatelia prípadu MH17 uviedli, že existuje dôkaz o použití protilietadlového raketového systému Buk. Rusko nesúhlasí

Protilietadlový raketový komplet Buk
Protilietadlový raketový komplet Buk
(foto: Sputnik/Evgeny Yepanchintsev)


Holandský prokurátor Fred Westerbeke uviedol, že spoločný vyšetrovací tím havárie malajzijského Boeingu má dôkazy o vypustení rakety Buk, ktorá mala údajne zostreliť lietadlo. (HSP)

 Povedal by som, že máme (aspoň) jedného očitého svedka. Koľko ich existuje celkom, som nepovedal,uviedol prokurátor v rozhovore s americkou televíznou stanicou CBS, keď odpovedal na otázku, či existujú svedkovia vypustenia rakety.

Westerbeke tiež dodal, že z 298 obetí havárie ich bolo identifikovaných 296, pričom pozostatky ďalších dvoch obetí neboli nikdy nájdené.

 

Je to fraška, tvrdí Zacharovová

K veci sa vyjadrila aj oficiálna hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová. informácia o prítomnosti takýchto dôkazov označila za frašku.

Zo svedectva: ‘Idem si takto lesom. Buk, topoľ, jaseň…’ Je to nechutné. Z tragédie urobili frašku,napísala Zacharovová na Facebooku.

Ruská hovorkyňa tak slová holandského štátneho zástupcu o existencii aspoň jednej osoby, ktorá údajne vypustenie rakety videla, zmietla zo stola.

 

Tragédia nad Donbasom

Malajzijský Boeing 777, ktorý letel z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, sa zrútil 17. júla 2014 neďaleko Donecka. Na jeho palube sa nachádzalo 298 ľudí, všetci zahynuli. Boli to väčšinou občania Holandska.

Kyjev obvinil z katastrofy domobrancov. odpovedali, že nedisponujú prostriedkami, ktoré by mohli zostreliť lietadlo v takej výške. V správe medzinárodnej vyšetrovacej skupiny sa tvrdilo, že protilietadlový raketový komplex Buk, ktorý Boeing zostrelil, bol dopravený z Ruska, potom mal byť vrátený späť.

Moskva neraz vyhlásila, že vyšetrovanie bolo predpojaté a že jeho závery sa zakladajú len na údajoch, ktoré boli poskytnuté Ukrajinou. Experimenty koncernu AlmazAntej, predného podniku na výrobu systémov protivzdušnej obrany vrátane komplexov Buk, tiež potvrdzujú, že lietadlo bolo zostrelené z územia kontrolovaného ozbrojenými silami Ukrajiny.

Jediným možným svedkom, ktorý sa bezprostredne zúčastnil bojových akcií v mieste, ktoré vyšetrovateľa zaujíma, je bývalý veliteľ jednotky protivzdušnej obrany samozvanej Doneckej ľudovej republiky Vladimir Cemach. Ten ale svoj podiel na tragédii popiera.

Súd s osobami podozrivými z útoku na lietadlo začne 9. marca.

 

HSP