23.9.2022 12:23:07

Vyostrujúca sa situácia na Ukrajine: konflikt na život a smrť

Na snímke šéf Kremľa
Na snímke šéf Kremľa
(foto: kremlin.ru)


Ruský prezident Vladimir Putin v stredu ráno v prejave k národu oznámil čiastočnú mobilizáciu” vojsk. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že občania, ktorí sú v súčasnosti v zálohe, a predovšetkým tí, ktorí už slúžili v ozbrojených silách, podliehajú odvodu. (hlavnespravy.sk/globaltimes.cn)



Putin vyjadril podporu plánovaným referendám v štyroch regiónoch vrátane Donecka. Zdôraznil, že na ochranu Ruska a nášho ľudu, samozrejme, použijeme všetky prostriedky, ktoré máme k dispozícii”. Deň predtým, bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev na Telegrame napísal, že pokusy o vniknutie na ruské územie sú zločinom a Rusko môže použiť všetky prostriedky sebaobrany”. Západní analytici sa domnievajú, že to zahŕňa aj jadrové zbrane.

Po Putinovi vystúpil aj ruský minister obrany Sergej Šojgu. Povedal, že 300 000 záložníkov bude zmobilizovaných a Rusko má k dispozícii 25 miliónov potenciálnych bojovníkov. Potvrdil tiež, že od februára zahynulo na Ukrajine 5 937 ruských vojakov. V súčasnosti je na Ukrajine 200 000 ruských vojakov, čo je oveľa menej ako počet ukrajinských síl. V dôsledku toho je ruská armáda v súčasnosti prečíslená.

Dve východné oblasti Ukrajiny, ktoré vyhlásili nezávislosť”, Donecká a Luhanská, ako aj Ruskom ovládaná Chersonská a Záporožská oblasť, v utorok oznámili, že usporiadajú referendá o pripojení k Rusku. Referendá sa budú konať od 23. do 27. septembra. Spojené štáty a Západ sa poponáhľali odsúdiť tieto kroky a vyhlásili, že výsledky neuznajú.

Niektorí západní analytici sa domnievajú, že referendá a prijatie štyroch regiónov Ruskom poslúžia Rusku ako legitímny dôvod na eskaláciu vojny. Niektorí analytici dokonca zdôraznili, že to zvyšuje možnosť, že sa Putin uchýli k jadrovým zbraniam. Agentúra Bloomberg s odvolaním sa na expertov uviedla, že anexia” poskytne Putinovi legálnu zámienku, ktorú potrebuje na to, aby mohol pohroziť použitím jadrových zbraní na ochranu ruského územia. Expert tiež povedal, že buď Ukrajina ustúpi, alebo bude jadrová vojna”.

Ukrajinské ozbrojené sily po nedávnom víťazstve v severovýchodnej Charkovskej oblasti pokračujú v ofenzíve. Uvádza sa, že ukrajinské ozbrojené sily prekročili rieku Oskil a obsadili jej východný breh. Keďže Rusko doteraz nevykonalo plnohodnotnú vojnovú mobilizáciu a na Ukrajine investovalo len obmedzené vojenské zdroje, jeho vystúpenie bolo v poslednom čase pasívne. V utorkovej analýze sa uvádza, že v súvislosti s referendom o pripojení Donbasu a ďalších regiónov k Rusku môže Putin oficiálne premenovať špeciálnu vojenskú operáciu” v Donbase na vojnu” proti Ukrajine. Putin však v stredajšom prejave naďalej používal termín špeciálna vojenská operácia”, čo potenciálne znamená, že situácia nie je najhoršia.

Ďalší vývoj situácie je však plný pesimizmu. Nepriateľstvo medzi Ruskom a NATO sa v skutočnosti zintenzívnilo. Odhodlanie USA a Západu poraziť Rusko je veľmi pevné. Pre Putina už nie je cesty späť, musí zvíťaziť. Inými slovami, tento konflikt sa stal konfliktom na život a na smrť. Preto si ani Rusko, ani NATO nemôžu dovoliť, aby ich súper zastrašil alebo premohol. Takýto stret vôle s veľkou pravdepodobnosťou dosiahne hraničný bod a v tomto bode je možné použiť všetky dostupné prostriedky na dosiahnutie víťazstva vlastnej strany.

Krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine niektorí západní analytici varovali, aby Putin a Rusko neboli tlačení do slepej uličky, pretože Rusko je jadrová mocnosť. Tento názor môže byť v západnej politike nepopulárny, ale odráža istý druh racionality. Len si predstavte, že keď Putin a ruskí vojaci uveria, že prehra vo vojne môže viesť k pádu vlády a čistkám, v ktorých im nemožno zaručiť život; keď ruský ľud uverí, že porážka vo vojne by znamenala, že jeho krajina sa opäť rozpadne, bude (ruský ľud) brať vojnu na Ukrajine ako novú veľkú vlasteneckú vojnu” a neostane mu nič iné ako bojovať až do konca.

Ukrajinské ozbrojené sily vybavené Západom zosilneli, ale ich protiofenzíva neznamená, že môžu zmeniť výsledok vojny. Keď sa vojna zmení na boj na život a na smrť, ak chce Západ dosiahnuť konečné víťazstvo, musí prekonať sebadôveru a silu, ktoré Rusku dodávajú jadrové zbrane.

Z hľadiska morálky a skutočných záujmov ľudstva by rusko-ukrajinský konflikt nepochybne nemal v žiadnom prípade prerásť do jadrovej vojny. To by otvorilo Pandorinu skrinku a nevyhnutne by viedlo k sérii nepredstaviteľných následkov.

Napriek tomu sa žiadny z ruských lídrov výslovne nevyjadril, že by použil jadrové zbrane. Putin povedal: Keď bude ohrozená územná celistvosť našej krajiny, určite použijeme všetky prostriedky, ktoré máme k dispozícii.” To sa interpretuje ako pripravenosť Ruska použiť jadrové zbrane, ak by sa vojna vystupňovala.

Situáciu na Ukrajine je potrebné zabrzdiť v čase, keď je rozsah vojny ešte zvládnuteľný. Je potrebné prímerie a rokovania, a nie neustále sa zvyšujúce zrážky medzi Ruskom a NATO. Nezabúdajme, prosím, že vo vojenskom konflikte medzi jadrovými mocnosťami nebude absolútny víťaz ani porazený. Ten, kto sa pokúsi úplne premôcť druhú stranu, musí byť blázon.



Hu Xijin (bývalý šéfredaktor Global Times)