02.12.2014 17:18:56

Vynikajúci krok Ruska

Čitatelia západnej tlače sa pustili do diskusie, že nakoľko koniec projektu "Južný prúd" a preorientovanie sa Ruska na "Modrý prúd" ovplyvnia úspech Európskej únie a rozvoj vzťahov Moskvy a Ankary.

Napríklad čitateľ FT Cheetah43 píše: "Pre Rusko a Turecko, ktoré importuje väčšiu časť plynu z Ruska, to prinesie obojstrannú výhodu. Stačí sa pozrieť na mapu a pochopíte, že dodávky plynu du južnej Európy sú cez Turecko omnoho logickejšie, ako výstavba podmorského plynovodu do Bulharska; Toto je význam umenia Turecka uskutočňovať nezávislú politiku. Je očividné, že EÚ zbavila z politických dôvodov takejto možnosti Bulharsko".

Niektorí čitatelia FT poznamenávajú, že vo svete nie takej lacnej alternatívy ako ruský plyn a USA mu nedokážu konkurovať ani s pomocou "kontrolovaného" plynu z Kataru. "USA nemôžu ponúknuť reálnu alternatívu lacným a spoľahlivým dodávkam ruského plynu. Podľa môjho názoru toto je začiatok konca americkej ríše", píše bernhard otto na stránke FT.

Existuje aj rad čitateľov, ktorí si myslia, že toto rozhodnutie prinesie výhodu Európe, pretože ju to prinúti obráti%t sa na alternatívne zdroje energie.

 

 

Podľa vz.ru, 2. december 2014