10.9.2020 10:22:10

Vyhlásenie MZV Ruska k situácii okolo Alexeja Navaľného

Na snímke budova Ministerstva ZV RF
Na snímke budova Ministerstva ZV RF
(foto: Sputnik/Natalia Seliverstova)


Prinášame Vám vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie na margo situácie okolo NavaľnéhoV súvislosti s demaršom členských štátov G7 vo veci „prípad Alexeja Navaľného“ vyhlasujeme:

Dôrazne sa snažíme získať od nemeckej strany údaje z lekárskeho vyšetrenia Navaľného, vrátane informácií o výsledkoch biochemických skúšok, konajúc v súlade s oficiálnou interpeláciou Generálnej prokuratúry Ruskej federácie o právnu pomoc z 27. augusta 2020. Napriek všetkým našim výzvam Berlín nepovažuje za vhodné pohotovo a konštruktívne odpovedať.

Absencia vyššie uvedenej informácie neumožňuje ruským orgánom činným v trestnom konaní použiť všetky náležité procedurálne mechanizmy na zistenie okolností incidentu. Zároveň sa len nahusťuje hystéria okolo tohto prípadu.

Podotýkame, že ruskí lekári tiež navrhujú nadviazať úzky dialóg s nemeckými kolegami s cieľom prediskutovať údaje o stave Navaľného, ktoré sú dostupné v Rusku a Nemecku. Žiaľ, nemecká strana, brzdí tento proces.

Súbežne s tým, za okolnosti takého nekonštruktívneho prístupu nemeckých orgánov, pokračujú bezdôvodné útoky na Rusko. Rozvinutá masívna dezinformačná kampaň jasne naznačuje, že pre jej iniciátorov nie je najdôležitejšou úlohou starostlivosť o zdravie A. Navaľného a zistenie skutočných dôvodov jeho hospitalizácie, ale mobilizácia sankčnej klímy.

redakcia z Rusemb