16.2.2016 20:24:57

Vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie

Počnúc od 13. februára turecké delostrelectvo sústredené v pohraničných oblastiach intenzívne ostreľuje civilistami osídlené oblasti Sýrie, ktoré prednedávnom oslobodili od teroristov vládne vojská a oddiely kurdskej milície.  Masívnemu ostreľovaniu podľahli letisko Minnig, obce Maryameyn, Ayn Dakma, Maranaz, Inaba, Deir ez-Zor v provincii Aleppo, tiež pozície sýrskej armády v provincii Latakie. Prišlo o život a utrpelo zranenie mnoho civilných obyvateľov, bola zničená infraštruktúra a obytné domy.

Súčasne, podľa dostupných informácií, turecká strana intenzívne podporuje nezákonný prienik na územie Sýrie nových skupín džihádistov a ozbrojených žoldnierov pre doplnenie zdecimovaných militantných kománd „Dzhebhat en-Nusrat“, IS a iných teroristických organizácií. Do Turecka sa cez turecko-sýrske hranice prepravujú ranení bojovníci a presúvajú na odpočinok nesúrodé gangy s následným formovaním z nich nových bojových jednotiek.

Ministerstvo zahraničných vecí Sýrskej arabskej republiky zaslalo generálnemu tajomníkovi OSN a predsedovi Bezpečnostnej rady OSN list, ktorým požaduje zastaviť neutíchajúce ozbrojené provokácie zo strany Ankary, prinútiť Turecko a ďalšie sponzorské krajiny terorizmu vykonávať protiteroristické rezolúcie a okamžité zrušenie materiálnej a finančnej podpory teroristov. Vláda SAR si pritom vyhradzuje právo reagovať na agresívne útoky Turecka.

Moskva vyjadruje najhlbšie znepokojenie v súvislosti s agresívnymi akciami tureckých mocenských úradov voči susedným štátom. Považujeme to za zjavnú podporu medzinárodného terorizmu a porušovanie príslušných rezolúcií BR OSN ako aj záväzkov, ktoré prevzalo na seba Turecko ako členská krajina Medzinárodnej skupiny pre podporu Sýrie vo Viedni, New Yorku a Mníchove. Rusko bude podporovať nastolenie tohto problému v Bezpečnostnej rade OSN s tým, aby BR OSN transparentne posúdila provokatívne smerovanie činnosti Ankary, ktorá je hrozbou pre mier a bezpečnosť v regióne Stredného východu ako aj mimo jeho hraníc.

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike