06.8.2019 10:54:56

Východný trh ponúka našim firmám množstvo príležitostí

Predseda Štátnej rady Tatarstanu Farid Muchametšin víta A Danka tesne po prílete do Tatárskej republiky RF
Predseda Štátnej rady Tatarstanu Farid Muchametšin víta A Danka tesne po prílete do Tatárskej republiky RF
(foto: FOTO JAKUB KOTIAN)

Slovenská republika je jedna z mála "poslušných krajín EÚ", ktoré stále rigidne zakazujú svojim firmám a politikom kontaktovať sa s firmami a predstaviteľmi Ruskej federácie. Nemusíme ho mať radi, ale predseda NR SR A.Danko je jedným z mála vrcholových politikov, ktorí ten zákaz porušuje a preto len médiá nie hlavného prúdu píšu o jeho aktivitách smerom k zblíženiu sa hospodársky s Ruskou federáciou. Články sú prevzaté z ExtraPlus a z Hlavných Správ.

V OŠIALI PROTIRUSKEJ HYSTÉRIE

Východný trh ponúka našim firmám množstvo príležitostí, píše autorka Zuzana Makovská 30.7.2019 v ExtraPlus

Na hlavu šéfa parlamentu Andreja Danka v posledných mesiacoch padá jedna vlna kritiky za druhou. Médiá donekonečna rozmazávajú kapitánske výložky či najnovšie stožiar, na ktorom by mala viať naša vlajka. Azda najviac sú však na pretrase jeho cesty do Ruska. K najhlasnejším kritikom pritom patrí šéf rezortu diplomacie Miroslav Lajčák, ktorý paradoxne vyštudoval práve v Moskve. Najnovšie sa do protiruského šíku zaradila Zuzana Čaputová vyhlásením, že Rusko nemá rešpekt a úctu k pravidlám. Takto sa vyjadrila na nedávnej návšteve susedného Poľska v súvislosti s NATO – alianciou, ktorá Rusko postupne obkolesuje svojimi vojenskými základňami, pričom Moskva na to doteraz nezareagovala adekvátnymi odvetnými opatreniami. Prezidentka v marcovom rozhovore pre aktuality.sk dokonca označila Rusko za najväčšiu hrozbu pre svetovú bezpečnosť.

Pod vplyvom Západu

 

Pritom v ošiali protiruskej hystérie si práve predseda parlamentu zachováva triezvy pohľad na svet. Nemusíme predsa všetko bezhlavo opakovať po Washingtone či Bruseli. Aj preto, že Západ s Moskvou aj naďalej veselo obchoduje, a to i napriek sankciám, ktoré sám zaviedol. Andrej Danko štvavú protiruskú kampaň odmieta. Naopak, Slovensko by malo s Ruskom budovať bližšie vzťahy. Aby sme nezostali naveky v akejsi bubline, kým ostatný svet kráča ďalej...

Stačí sa pozrieť na niektoré fakty. Azda nikoho neprekvapí, že najvýznamnejším obchodným partnerom Ruska je dnes Čína s obratom 108 miliárd USD za rok 2018. Zľahka schizofrenicky však pôsobí umiestnenie Nemecka na druhom mieste rebríčka (s obratom 59,6 miliardy). Za zmienku stoja aj Spojené štáty na siedmej priečke s minuloročným obratom 25 miliárd dolárov. Kým teda štáty, ktoré sankcie iniciovali, nemajú problém ich rôznymi spôsobmi obchádzať, Slovensko ide až za ich hranice a na Rusko sa stále pozerá s nedôverou. Talianski, francúzski aj nemeckí podnikatelia, ktorí majú s ním tradične čulé obchodné kontakty, si už dávno uvedomili, že sankcie sú v podstate len prostriedkom nekalej hospodárskej súťaže a volajú po ich oficiálnom zrušení. 

Obchodné tajomstvo

K ich hlasu sa pridáva aj Andrej Danko. Nezostáva však len pri slovách: v posledných mesiacoch absolvoval niekoľko ciest do Ruska aj so zástupcami našich podnikateľov. Napriek zaužívaným zvyklostiam sa cesty predsedu nášho parlamentu neobmedzujú len na Moskvu. Nedávno navštívil Kazaň, centrum Tatárskej republiky, aby tam otvoril tatársko-slovenské podnikateľské fórum. Veľký záujem o ruských klientov má napríklad naše kúpeľníctvo. Obchodné vzťahy by radi nadviazali aj podnikatelia z oblasti výroby dopravných zariadení. Tatársky prezident Rustam Minnichanov, ktorý je zároveň predsedom predstavenstva ropnej spoločnosti Tatnefť, zase víta podpis dohody o spolupráci so Slovnaftom.

Preniknúť na ruský trh a získať aj výhody ruskej štátnej pomoci pre slovenské podniky nie je jednoduché. Podľa Andreja Danka je to možné napríklad prostredníctvom zakladania spoločných podnikov. Viaceré naše firmy v Kazani aj podpísali kontrakty, ale pred medializáciou dali prednosť zachovaniu obchodného tajomstva. 

Tatárska republika patrí medzi bohatšie ruské regióny. Profituje najmä z ťažby ropy a petrochemického priemyslu, keďže na jej území bolo doteraz objavených takmer 130 nálezísk čierneho zlata. Okrem toho sa tu vyrábajú nákladné autá Kamaz, civilné lietadlá Tu-214, vrtuľníky Mi-17, ale aj bombardéry Tu-22 Backfire či letecké motory. Večných kritikov, donekonečna opakujúcich tvrdenia o technickej zaostalosti Ruska, možno presvedčí o opaku fakt, že vyše 85 percent služieb tam štát v súčasnosti poskytuje elektronicky.

Hospodársky partner

Podobný rozruch ako Andrej Danko spôsobil nedávno aj poslanec Peter Marček, ktorý opakovane navštívil Krym, takisto so skupinou podnikateľov. Z jeho vyhlásenia, že Krym historicky patril, patrí a bude patriť Rusku, sa doteraz spamätáva časť našej politickej scény. Aj jeho cesta zaznamenala úspech, a to v podobe dohody o založení európsko-krymskej obchodnej komory so sídlom v Bratislave. Keďže spolupráci s Krymom sa viaceré západné krajiny doteraz bránia, tento krok by mohol našim podnikateľom priniesť množstvo zaujímavých príležitostí.

Spomeňme v tejto súvislosti ešte premiéra Petra Pellegriniho, ktorý aj napriek svojej proeurópskej a proamerickej orientácii dal prednosť návšteve Moskvy pred oslavami 75. výročia vylodenia spojencov v Normandii, čo Richard Sulík pohotovo označil za zlyhanie slovenskej diplomacie a víťazstvo tej ruskej.

Kým na Slovensku dnes pôsobí zhruba 120 ruských firiem, v Rusku má svoje zastúpenie len šesť desiatok tých našich. Možno práve kroky Andreja Danka prispejú k tomu, že sa toto číslo začne zvyšovať a naši podnikatelia využijú možnosti, ktoré ponúka rozľahlé Rusko s obrovským nerastným bohatstvom a rýchlo sa rozvíjajúcim hospodárstvom. Hádam konečne pochopíme, že dvere na takmer 150-miliónový trh dôležitého hospodárskeho partnera si zatvárame len my sami.

 

https://www.extraplus.sk/clanok/v-osiali-protiruskej-hysterie

Danko v Moskve: Obchodná bilancia Nemecka s Ruskom rastie a slovenské firmy strácajú zbytočne čas. Je potrebné chodiť do Ruska a hľadať nové príležitosti

https://www.hlavnespravy.sk/danko-slovensko-ma-radost-ze-sa-rusko-moze-opat-plne-zapojit-do-akcii-rady-europy/1805590          Bratislava 1. júla 2019 (HSP/Sputnik)

Predseda Národnej rady SR a Slovenskej národnej strany SNS Andrej Danko v nedeľu odletel na pracovnú cestu do Moskvy, kde dnes začalo medzinárodné fórum Rozvoj parlamentarizmu

Pri dnešnom otvorení fóra Danko uviedol, že Slovensko má radosť z toho, že sa Rusko môže opäť plne zúčastňovať akcií Rady Európy.

“Som rád, že európski poslanci pochopili, že bez dialógu s Ruskou federáciou nie je možné vyriešiť vážne témy našej doby. Bolo mi potešením, že Rusko, a ja mu k tomu blahoželám, sa opäť môže plne zapojiť do práce Rady Európy,”povedal Danko.

Okrem účasti na fóre Rozvoj parlamentarizmu by sa mal Danko stretnúť aj s predsedníčkou Rady federácie Federálneho zhromaždenia Ruska Valentinou Matvijenkovou a s prezidentom republiky Tatarstan Rustamom Minnichanovom.

Po stretnutí s ministrom obchodu a priemyslu Ruskej federácie pánom Denisom Manturovom a slovenskými podnikateľmi Danko uviedol aj na parlamentnom fóre, že sankcie voči Rusku nemajú význam.

“Obchodná bilancia Nemecka s Ruskom rastie a slovenské firmy strácajú zbytočne čas. Je potrebné chodiť do Ruska a hľadať nové príležitosti. Najmä spolupráca v automobilovom priemysle má veľký potenciál, keďže niektoré automobilky sťahujú časť výroby do Ruska,” zverejnil predseda parlamentu na sociálnej sieti.


Andrej Danko a rusko-slovenské vzťahy

Predseda Národnej rady SR, Andrej Danko, považuje za jednu z najdôležitejších úloh maximálnu podporu rozvoja a posilňovania vzťahov Slovenska s Ruskom, a preto je častým návštevníkom krajiny.

Danko sa domnieva, že ekonomická diplomacia je spätá s aktivizáciou slovensko-ruských medziparlamentných vzťahov. Preto inicioval obchodnú misiu slovenských podnikateľov do Ruska.

Danko zároveň vyvrátil nedávnu nepravdivú správu ohľadom vzťahu medzi Slovenskom a Ruskom. Niektoré médiá totiž uviedli, že delegácia Slovenska kvôli Ruskej federácii opustila zasadnutie PACE. Ale Danko a vedúci slovenskej delegácie na zasadnutí PACE Ľuboš Blaha zverejnili spoločné vyhlásenie, v ktorom zdôraznili, že väčšina členov slovenskej delegácie v pondelok na zasadnutí PACE hlasovala pre návrat práv delegácii Ruska, proti hlasoval iba jeden jej člen, Martin Poliačik. 

 A.Danko povedal:

"ZVYŠUJME OBCHODNÚ BILANCIU S RUSKOM AKO INÉ ŠTÁTY, SANKCIE NEMAJÚ PRE NÁS VÝZNAM
Po stretnutí s ministrom obchodu a priemyslu Ruskej federácie pánom Denisom Manturovom a slovenskými podnikateľmi som povedal aj na parlamentnom fóre, že sankcie voči Rusku nemajú význam. Obchodná bilancia Nemecka s Ruskom rastie a slovenské firmy strácajú zbytočne čas. Je potrebné chodiť do Ruska a hľadať nové príležitosti. Najmä spolupráca v automobilovom priemysle má veľký potenciál, keďže niektoré automobilky sťahujú časť výroby do Ruska."

 

foto z ExtraPlus

medzinár forum k rozvoju parlamentarizmu

 

 

 

 

 

 

 

prevz z ExtraPlus a Hlavné Správy