07.2.2020 17:50:36

„Východné pobrežie USA nikdy nebude bezpečným prístavom.“ Ruský admirál okomentoval vyhlásenie o hrozbe ruských ponoriek

K-535 - prvá ponorka triedy Borej
K-535 - prvá ponorka triedy Borej
(foto: zdroj:wikimedia)


Východné pobrežie USA nikdy, rovnako ako západné, nebolo a nebude bezpečným prístavom pre americké ponorky, povedal v interview pre Sputnik náčelník hlavného štábu ruského námorníctva (1998-2005) admirál Viktor Kravčenko. (HSP)

 


Americký viceadmirál Andrew Lewis predtým varoval, že východné pobrežie Ameriky už nie je bezpečné útočisko kvôli ruským ponorkám. Citoval ho portál The Drive.

Východné pobrežie USA, napokon rovnako ako západné, nikdy nebolo a nebude útočiskom pre ponorky vojnového námorníctva USA. Dokonca aj v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, keď katastroficky chýbali peniaze na rozvoj a plnohodnotnú prevádzku flotily, vyplávali naše ponorky do svetového oceánu, aby nacvičili bojové úlohy, a na hliadkovanie,povedal Kravčenko.

Teraz sa však podľa jeho slov situácia s financovaním globálne zmenila: flotila dostáva najmodernejšie atómové ponorky zdokonalených projektov JaseňM a stratégov BorejA, nové rakety typu Kaliber, ku koncu sa blížia skúšky hypersonickej rakety Zirkon a bezpilotného stroja Poseidon.

Bojová sila ruského námorníctva vrátane ponoriek sa vďaka novým zbraniam mnohonásobne zvýšila. Ruskí námorníci nacvičujú úlohy v rôznych oblastiach svetového oceánu vrátane Atlantiku a Pacifiku,povedal admirál.

Lewis je veliteľom druhej flotily amerického vojenského námorníctva, ktorú obnovili v roku 2018 kvôlizvýšeniu počtu ruských operácií pod vodou v Atlantiku. Vo svojom vyhlásení sa posťažoval na neustály rast aktivít ruských ponoriek v Atlantiku. Admirál zdôraznil, že počet ruských ponoriek tam stále rastie, že schopné zostať v mori dlhšie než predtým a majú výkonnejšie smrtiace zbrane.

 

Do 30 minút zničia svet

Časopis National Interest zároveň zverejnil päť ponoriek schopných zničiť svet za 30 minút. Tri z týchto vojenských strojov sú ruské, dve ponorky sú americké.

Zoznamu dominujú ruské raketonosné ponorky projektu 955 triedy Borej a americké ponorky triedy Ohio. Okrem toho sú predstavené koncepty budúcej americkej ponorky triedy Columbia, ktorú odovzdajú do výzbroje v roku 2031.

Skutočne, tieto stroje a ich bojové vybavenie by mohli zničiť civilizáciu za kratší čas, ako je potrebný na objednanie pizze, ak by začala tretia svetová vojna, upozorňuje autor článku.

 

HSP