28.5.2020 12:10:25

Výborná správa z Veľvyslanectva RF na Slovensku: dlho očakávané dokumenty ilustrujúce celú „predohru“ k 2. svetovej vojne sú digitalizované a uverejnené

Na snímke budova Veľvyslanectva RF na Slovensku
Na snímke budova Veľvyslanectva RF na Slovensku
(foto: zdroj: TASR)


Informujeme Vás, že od 21. mája začal fungovať unikátny informačný zdroj – Druhá svetová vojna v archívnych dokumentoch15. januára Vladimír Putin vo svojom posolstve Federálnemu zhromaždeniu vyhlásil, že v Rusku bude vytvorený najkompletnejší súbor archívnych materiálov o 2. svetovej vojne, pri čom prístup k tejto zbierke budú mať všetci.

Zdroj sa nachádza na portáli Prezidentská knižnica B. N. Jeľcina Kancelárie prezidenta Ruskej federácie. Digitalizáciu obrovského objemu dokumentov, vrátane málo známych a nedávno odtajnených, vykonal Rosarchiv za účasti archívnej služby MZV, Ministerstva obrany, Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) a Služby zahraničnej rozviedky Ruska. O akú grandióznu prácu šlo, môžeme súdiť na základe jedného faktu – teraz sa v zdroji nachádza len prvá časť súboru materiálov. Venovaná je predhistórii 2. svetovej vojny a zachytáva obdobie od januára 1933 do 31. augusta 1939. Celkovo sa v nej nachádza 1700 archívnych dokumentov, fotografií a fragmentov filmových aktualít. Asi polovica z nich sa prvý krát publikuje.

Pre historikov je tento zdroj hodnotný tým, že dáva do vedeckého obehu nové archívne materiály. Pre publicistov je zaujímavý tým, že im umožňuje pozrieť sa novým spôsobom na také delikátne momenty, ako boli pokusy o vytvorenie systému kolektívnej bezpečnosti v Európe, na anschluss Rakúska, na „Mníchovskú dohodu" a zradu Československa zo strany západných mocností, na vzťahy medzi hitlerovským Nemeckom a Poľskom, na neúspech Moskovských rokovaní predstaviteľov ZSSR, Anglicka a Francúzska o spoločnom odpore voči nemeckej agresii.


Ak ovládaš ruský jazyk, nič Ti nebráni v štúdiu ohromného množstva fascinujúcich materiálov, ktoré osvetľujú udalosti predchádzajúce 2. svetovej vojne (klikni sem)

redakcia z Rusemb