23.8.2014 07:26:05

Vojna Ruska s Ukrajinou, to je vojna televízií s internetom

Ak sa pzrieme na tento konflikt z pohľadu histórie, tak pri Ukrajine vôbec nejde o boj Kremľa s Majdanom. V historickom kontexte zažívame prvú vojnu televízie s Internetom. Čiže boj 20. storočia proti 21. storočiu. Aj preto je výsledok dopredu predurčený. (Aj pre toto našu stránku nedokáže poraziť ani  slovenská verejnoprávna televízia a ani "nezávislá" TA3, o ďalších bulvárnych ani nehovoriac.)

Americkí polittechnologickí špecialisti tvrdia, že USA prehrali vojnu vo Vietname kvôli fotožurnalistom. Snímky dedinky Song-mi, My-lai a detí, obhorených napalmom, zdvihli celosvetovú vlnu odporu a prinútili Richarda Nixona zastaviť sa a vyviesť vojská (pozor, USA tu už vtedy dosiahli mali 55 000 mŕtvych).

Sovietske dobrodužstvo v Afganistane bolo tvrdo cenzurované v miestnych médiách a teda nevyvolalo celospoločenské rozhorčenie, no neskôr sa stalo jedným z dôvodov rozpadu ZSSR (13 500 mŕtvych). 

Pravdou však je, že USA sa z tohto všetkého poučili a ďalšiu kampaň (agresiu do Iraku), vrátane vpádu do Afganistanu umožnili vysvetľovať len pod ich kontrolou.

Vojny sa teda stali televíznymi, pretože sme sa na ich priebeh pozerali v papučiach a zo svojich obývačiek. Nastal teda hviezdny čas CNN, ktorá 24 hodín denne prinášala správy ako všetko vidiaci Boh. A keďže ľudia si zo všetkého vedia urobiť žarty, tak aj pri tomto sa zrdoil vtip - existuje len to, čo ukazuje CNN. (Na tomto princípe na Slovensku pracujú doteraz takmer všetky súkromné televízie, ktoré sa ani neobťažujú priniesť zo zahraničia nejakú vlastnú a pôvodnú správu. Však slovenské "ovečky" im i to i tak papkajú.)
Kontrolovaťsvet teda znamenalo kontrolovať televíziu - a naopak. Lenže i tu nastalo niečo, s čím sa nerátalo.Za ten čas, čo sa propagandisti, pripravovali na minulú vojnu (presne ako to vždy robiavojenskí generáli), vznikla nová nevídaná "zbraň" hromadného ničenia starých propagandistických metód - Internet.

Odteraz sa súkromný život ľudstva skončil, pretože vďaka sociálnym sieťam sa stal celospoločenským fenoménom. Naopak, život spoločnosti - od politiky do vojny - sa stal súkromnou záležitosťou takmer každého používateľa internetu. Odteraz každý, kto má notebook, smartfoon..., (čo je už vyše tretiny civilizovaného spoločenstva) môže nakrúcať, komentovať a uverejňovať akúkoľvek informáciu o celom svete.
 
Viac: http://inosmi.ru/sngbaltia/20140821/222489681.html
 

Podľa Armenia Today