26.7.2013 12:00:05

Vojna o Južné Osetsko alebo Stop ambíciám USA

 

Koncom júla sa v Gruzínsku konala konferencia medzinárodnej iniciatívy „Postglobalizácia“, hlavnou témou ktorej bola spojitosť hospodárskej krízy a krachu imperiálnej politiky USA. Zúčastnili sa jej anglickí, americkí, ruskí i gruzínski experti.

 

Podľa slov Angličana Johna Rieza, gruzínske hlavné mesto nebolo k tejto téme vybraté náhodne. Práve tu sa pred piatimi rokmi ukázalo, že možnosti USA sú limitované: americkí politici sa vtedy všemožne snažili podporiť M. Saakašviliho, na adresu Ruska publikovali rôzne upozornenia (niečo podobne, ako dnes pri Snowdenovi – pozn. red.), no reálne nedokázali nijako ovplyvniť ozbrojený konflikt Južného Osetska a Gruzínska.

„Táto porážka je symbolická. Nasledovala po dlhom období posunu NATO na východ, počas ktorého Spojené štáty vytvárali pri hraniciach s Ruskom nové základne. Priebeh konfliktu to však nijako neovplyvnilo. Čo je veľmi dobré, pretože nikto nechcel dosiahnuť, aby sa na južnom Kaukaze objavilo ohnisko, ako v Afganistane“, - povedal Riez.

Expert poznamenal, že v Gruzínsku sa už dostatočne uložil názor, že jednostranná orientácia na Washington mu hrozí zopakovaním ozbrojeného konfliktu. A že spoločnosť sa usiluje odmietnuť ortodoxné liberálne doktríny a politiku orientovanú na NATO, ktorú doteraz realizovali miestne elity.

Na konferencii sa veľa hovorilo o situáciách ukazujúcich, že svetový poriadok s dominanciou USA je na konci. Jedným z príznakov toho je svetová finančná kríza, v ktorej značnú rolu zohrali práve USA. „Veľmi dôležité je, že ľudia vidia spojitosť: chápu, že hospodársku krízu dopĺňa kríza imperiálnej hegemónie na úrovni svetového systému. Ide o dve strany jednej mince“, - poznamenal Riez.

USA sú zatiaľ mohutnou svetovou veľmocou, no ich reálni konkurenti získavajú stále väčšiu autoritu na svetovej scéne. Čína a Rusko posilňujú svoje hospodárske potenciály, začínajú aktívnejšie presadzovať vlastnú zahraničnú politiku. No a dôkazov toho je už dostatok.       

Podľa km.ru, 23. júla 2013