20.3.2017 07:20:01

Vo vládach Slovenska a Maďarska skritizovali protiruské sankcie

 

Predseda vlády SR Róbert Fico vyhlásil, že Rusko „nie je dnes naším problémom“ a maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó vyzval EÚ posúdiť budúcnosť sankcií voči Moskve.

 

Fico odpovedal na kritiku zo strany prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý odsúdil premiéra za jeho postoj voči sankciám. Fico potvrdil, že pre Slovensko je „EÚ – životný priestor a NATO – opora v sfére bezpečnosti“, pričom pripomenul, že existujú aj národné záujmy, ktoré treba zastávať v Bruseli, uvádza RIA Novosti s odvolávkou sa na TA3.

„Príkladom toho je kritika sankcií EÚ voči Rusku a taktiež kritika výstavby plynovodu Nord Stream 2“, povedal Fico.

Slovensko sa podľa jeho slov musí starať nielen o svoje členstvo v EÚ a NATO, ale aj o zachovanie dobrých vzťahov s inými štátmi, ktoré sa o to snažia.

„Ruská federácia nie je dnes naším problémom, ide o typické zakrývanie (iných) problémov v zahraničnej politike“, vyhlásil Fico, vysvtliac, že dnes je hlavným problémom osud EÚ a Slovenskou chce byť pri jeho riešení v centre diania.

Sankcie proti Rusku považuje za neužitočné.

Péter Szíjjártó zase povedal, že i keď Rusko utrpelo nejaké škody od sankcií, utrpelo od nich aj hospodárstvo EÚ, uvádza TASS s odvolávkou sa na Verejnoprávnu televíziu Gruzínska.

EÚ podľa neho musí „uskutočniť diskusiu o tom, či má zmysel pokračovať v takomto druhu sankcií proti Rusku“. Maďarsko, podľa neho, dáva prednosť správať sa voči Moskve pragmaticky a bez emócií.

Podľa vz.ru, 20. 3. 2017