12.8.2020 16:29:11

Vladimír Palko k vyhosteniu ruských diplomatov

Bývalý minister vnútra (2002-2006), matematik, autor knižného bestselleru „Levy prichádzajú“
Bývalý minister vnútra (2002-2006), matematik, autor knižného bestselleru „Levy prichádzajú“
(foto: ASR-Martin Baumann)


Pozn. red. SRS: Vladimír Palko nie je členom Slovensko-ruskej spoločnosti a rozhodne nezdieľa naše proruské cítenie. Mimoriadne si však vážim jeho osobnostnú integritu a objektívne uvažovanie (nielen) v rámci medzinárodných vzťahov. Drvivá väčšina našich čitateľov asi s jeho aktuálnym príspevkom na Facebooku k otázke vyhostenia ruských diplomatov nebude súhlasiť. Aj napriek tomu, jeho postoj uverejňujem - snáď obohatí náš názorový diapazón...Dozvedáme sa, že Slovenská republika vyhostila troch ruských diplomatov, pretože ich činnosť bola v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch. Médiá priniesli informáciu, že Rusi zneužili víza, ktoré udelil ruskému občanovi slovenský konzulát v Petrohrade. Ruský žiadateľ o vízum uviedol vo svojej žiadosti nepravdivé údaje a vystupoval pod falošnou identitou. Jeho prechod cez Slovensko mal súvisieť s vraždou Gruzínca s čečenským menom, ktorá sa udiala minulý rok v Berlíne. Za celou akciou má stať ruská bezpečnostná služba FSB. Rusko všetko popiera. „Spojené štáty tlieskajú najnovším krokom Slovenska na ochranu pred hrozbami, ktoré predstavujú zahraniční škodliví aktéri pre jeho nezávislosť. Ministerstvo zahraničných vecí Slovenska vyslalo jasný signál, že nebude tolerovať politicky motivované kriminálne činy Ruska na slovenskej pôde a v Európe," uviedla hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Morgan Ortagusová. K tomu niekoľko poznámok.

1. Nevidím dôvod neveriť tomuto príbehu. Identitu zabitého Gruzínca – Čečenca možno na internete odhaliť veľmi rýchlo. Bol ním Zelimchan Changošvili, čečenský veliteľ z druhej rusko-čečenskej vojny, ktorý bojoval pod vedením známeho teroristu Šamila Basajeva. Vladimír Putin ho minulý rok označil za „krutého a krvilačného človeka“, ktorý organizoval bombový útok v moskovskom metre v roku 2010 a z účasti na čečenskom útoku na Ingušsko v roku 2004. Inými slovami, považuje ho za teroristu. Západné médiá mali tendenciu túto charakteristiku spochybňovať, lenže ak by ním Changošvili nebol, tak potom konanie Rusov by nedávalo žiadny zmysel.

2. Domnievam sa, že Slovensko nemalo inú možnosť, ako prikročiť k vyhosteniu. I malý štát má mať svoju hrdosť. Rusko zneužilo nami udelené vízum, aby ešte ďaleko významnejším spôsobom prekročilo zákony Nemecka, našej partnerskej krajiny v EÚ. Keď sa o tom Slovensko dozvedelo, muselo protestovať a protest bez sankcie nemá zmysel. Preto bolo rozhodnutie o vyhostení správne. I Nemecko vyhostilo niekoľko ruských diplomatov koncom minulého roku.

3. Treba sa pristaviť pri tom, čo (podľa všetkého) Rusi urobili. Žijeme vo svete niekedy veľmi krutom. Malé demokratické štáty to nerobievajú, ale veľmoci bohužiaľ áno. Volá sa to „extrajudicial killing", teda mimosúdne zabíjanie. Je to princíp, že namiesto trestného konania a súdu rozhodne o niekoho zabití iný štátny orgán, ktorý aj zabezpečí vykonanie rozhodnutia. Niekedy je to chápané ako akt spravodlivosti, niekedy ako akt sebaobrany. Rusi také veci robia, Američania ich robia. Do tejto kategórie patrí zabitie Usámu bin Ládina, tohtoročné zabitie Kásima Sulejmáního, dávnejšie zabitie Anwara al-Awlakiho. U Američanov to niekedy robí armádne komando, niekedy dron. Američania to niekedy zverejňujú, Rusi o nich skôr mlčia a klamú. Z morálneho hľadiska sa jedná o veľmi pochybnú prax, ale veľmoci sa s nami neradia. Zdôrazňujem, že morálne pochybnosti sú od prípadu k prípadu rôznej úrovne. Ale malý štát ako Slovensko nemá žiadny dôvod, aby takúto prax schvaľoval, a už vôbec nie, aby toleroval čo len nepriame využitie svojho územia alebo svojich inštitúcií pre takúto prax.

4. Ťažko predpokladať, že by všetky spravodajské informácie pre našu vládu v tejto kauze v tejto kauze dokázali zhromaždiť naše spravodajské služby. Vieme si domyslieť, že informácie im posunuli spriatelené spravodajské služby, ktoré dokázali ruskú akciu dobre zmapovať.

5. Treba sa pristaviť pri výroku hovorkyne amerického ministerstva zahraničných vecí. Dokazuje, že k politike patrí i dvojaký meter. Viem, že sa nedajú všetky prípady dať na tú istú morálnu úroveň. Len si všímam niektoré veci. V prípade, keď Amerika trestá teroristov, zabíjajúcich amerických občanov, očakáva porozumenie prizerajúceho sa sveta. Pritom niekedy pri akcii zahynú i nevinní, napríklad Awlakiho 16-ročný syn Abdurrahman. Keď vrahov svojich ľudí trestá Rusko, sú to kriminálne aktivity. A že Changošvili bol Basajevov človek, sa nespomína. Keď Rusko zneužije nás, Amerika to pomenuje. Keď Amerika pri svojich mimosúdnych zabíjaniach zabíja v Iraku (Sulejmání), či v Jemene (al-Awlaki), a to bez súhlasu tamojších vlád, tak sa to nekomentuje. Isteže, v Nemecku nás to vyruší viac ako na Blízkom Východe. Ale uzavretý kruh zabíjania, porušovania suverenity veľmocami a dvojakého metra plodí otázky o morálke, ktoré len tak samé neodídu. Nie je to dobrý svet. Zachovajme si v ňom svoju hrdosť a svoj zdravý rozum.

prebraté z Facebooku Vladimíra Palka