08.6.2018 15:38:08

Vladimír Mikunda: Vladimír Putin u Armina Wolfa alebo Armin Wolf u Vladimíra Putina?

Novinár rakúskej ORF Armin Wolf hovorí o rozhovore s Vladimírom Putinom, že to bolo najzložitejšie interview v jeho kariére. Ak by som však tento rozhovor nevidel, azda by som mu uveril. Ja som ho však videl a preto jeho výkon považujem za najdrzejší a najnevychovanejší novinársky výkon, aký som videl vo svojej kariére.

Kto bol vlastne koho hosťom? Hostil Vladimír Putin Armina Wolfa alebo naopak? Z novinárskeho pohľadu bol hostiteľom (bez ohľadu na to, že rozhovor sa konal v Moskve) práve Armin Wolf. Lebo on požiadal Putina o rozhovor a nie Vladimír Putin jeho!

A tak sa teda mal správať, ako hostiteľ. Čiže tak, ako to kedysi charakterizovala profesionálna moderátorka Slovenskej televízie Elena Galanová. Mal sa správať tak, aby bol „krásne druhý“.

Armin Wolf sa však predviedol ako drzý drzáň, ktorý svojho hosťa 11-krát prerušil (z toho trikrát pri téme sankcií) a vôbec mu nedával dopovedať na otázky, na ktoré sa sám pýtal. Slušný Putin ho na to upozorňoval, prosil ho, nech ho nechá dopovedať na jeho otázky, prosil ho po rusky i po nemecky, no šialenstvo Rakúšana bolo nezastaviteľné. 

Ako sa u nás na Slovensku hovorí takýmto spôsobom? Ak jemne, tak je to nevychovanosť, ak expresívnejšie, tak je to správanie božieho hoviadka.

Nech sa dnes Armin Wolf vyhovára na čokoľvek (že Putin je mimoriadne múdry diskutér, že ťažko sa mu spontánne reaguje pri synchrónnom preklade...), isté bolo, že on chcel s týmto svojím výkonom dosiahnuť iné – znemožňovať Putina alebo seba predviesť ako dajakého novinárskeho kápa.

Nuž, to prvé sa mu určite nepodarilo a o tom druhom nech si myslí čokoľvek. Pretože jeho výkon bol chudácky a prílišne plytký.

Vladimír Mikunda