21.7.2014 15:43:31

Viete, že v momente zostrelu Boeingu 777 bolo "v tom istom bode" aj ukrajinské vojenské lietadlo?

Bol ním ukrajinský bitevník Su-25, pričom jeho vzdialenosť k Boeingu bola 3 - 4 km. Oznámenie tejto skutočnosti zaznelo na špeciálnom brífingu ruského ministerstva obrany venovanému zostrelu Boeing 777 malajského letectva.

Brífing uskutočnil náčelník Hlavnej operačnej správy GŠ RF genpor. Andrej Kartapolov, ktorý poznamenal, že "Su-25 je spôsobilý krátkodobo dosiahnuť výšku 10 km". A že tabuľkovo do jeho výzbroje patria aj "rakety  triedy vzduch-vzduch R-60, ktoré dokážu zachytiť a zničiť cieľ do vzdialenosti 12km a zaručene na vzdialenosť do 5 km".

Náčelník Hlavného štábu vojenského letectva RF genpor Igor Makušev v tejto súvislosti obrátil pozornosť na to, ako "nedávno ukrajinskí oficiálni funkcionári oznamovali, že v tento deň sa v rajóne leteckeho nešťastia nenachádzalo žiadne ukrajinské vojenské lietadlo".

MO RF tiež zverejnilo údaje družicoej a rádiolokačnej kontroly predmetného rajónu havárie malajského lietadla 17. 7. 2014. Vidieť z nich, že v rajóne boli rozmiestnené  najmenej tri oddiely PLRK "Buk" Ozbrojených síl Ukrajiny. Navyše prostriedky objektívnej kontroly zaznamenali zvýšenú aktivitu deviatich rádiolokačných staníc 9S18 Kupol PLRK Buk. Pri tom dva dni predtým, 15. a 16. júla pracovalo len 7 a 8 týchto radarov. A od 18. 7. (po zostrelení Boeing 777) už len po 2 - 3 stanice tohto typu.

Ministerstvo obrany RF požiadalo americké ministerstvo o poskytnutie jeho údajov družicového prieskumu. Podľa genpor. Andreja Kartapolova v momente likvidácie malajského lietadla prelietala nad ním prieskumná družica Ozbrojených síl USA, ktorá je predurčená sledovať štarty rakiet.

Viac o popise jednotlivých ruských družicových snímok: http://lenta.ru/news/2014/07/21/launchers/

 

 

 

 

Podľa lenta.ru, 21. júl 2014