19.2.2021 17:58:45

Viceprezidentka Harrisová namiesto Bidena komunikuje s najvyššími predstaviteľmi štátov

Na snímke 49. viceprezidentka USA
Na snímke 49. viceprezidentka USA
(foto: The White House)


Začína sa napĺňať scenár, na ktorý upozorňovali mnohí analytici. Prestarnutý Biden nestíha a asi ani nedokáže plniť svoje povinnosti a vo viacerých činnostiach ho nahradila jeho zástupkyňa, viceprezidentka Kamala Harrisová. Kým Biden občas prečíta nejaký prejav, napísaný poradcami, Harrisová komunikuje s najvyššími predstaviteľmi iných štátov a fakticky namiesto prezidenta robí americkú politiku. Opakuje sa scenár spred pol storočia – kópia „story“ s účasťou sovietskeho generálneho tajomníka Brežneva. (zemavek.sk)Kamala Harrisová v posledných dňoch uskutočnila telefónne rokovania s viacerými vrcholovými svetovými politikmi. Napríklad si poklebetila s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, kanadským premiérom Justinom Trudeauom, izraelským premiérom Benjaminom Netanyahuom a inými.

Americký denník The National Pulse (so sídlom vo Washingtone) podotýka: „Je to divné, že Kamala Harrisová začala nadväzovať kontakty so svetovými lídrami krátko po inaugurácii Bidena.“ Skutočne sa americkí novinári čudujú a nepoznajú situáciu, alebo sa tak iba tvária? Neodpustia si však poznámky, že podobné aktivity Harrisovej spochybňujú schopnosť prezidenta vykonávať svoju činnosť.

Biely dom včera zverejnil správu s názvom Telefónne rokovania viceprezidentky Kamaly Harrisovej s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. „Viceprezidentka Kamala Harrisová dnes hovorila s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a vyjadrila svoje odhodlanie posilňovať bilaterálne väzby medzi USA a Francúzskom a revitalizovať transatlantické spojenectvo. Viceprezidentka Harrisová a prezident Macron sa zhodli na potrebe úzkej bilaterálnej a multilaterálnej spolupráce pri riešení otázky COVID-19, klimatických zmien a podpory demokracie doma i na celom svete,“ uvádza sa v správe Bieleho domu.

Diskutovali tiež o mnohých regionálnych výzvach, vrátane problémov na Blízkom východe a v Afrike a o potrebe čeliť im spoločne. Viceprezidentka poďakovala prezidentovi Macronovi za jeho vedúci postoj v otázke uznania rodovej rovnosti a za príspevok Francúzska v príprave projektu NASA „Mars 2020. Vytrvalá cesta.“

„Pre viceprezidenta je bizarné nadviazať kontakt s kľúčovými svetovými lídrami len pár týždňov po vytvorení novej administratívy,“ prízvukuje americký denník The National Pulse. Nič nové pod slnkom. Poznáme viacerých prezidentov, premiérov, predsedov parlamentov a ministrov vo viacerých krajinách, ako aj väčšinu poslancov Európskeho parlamentu, ktorí jednoducho nedokážu plniť svoje povinnosti. Ešteže existujú poradcovia, ktorí im poradia, čo majú hovoriť a novinári, ktorí im napíšu „ich“ prejavy.

V súčasnej koalícii na Slovensku by sme dnes našli obrovský počet podobných „profesionálov“ – ešte nikdy táto krajina nemala takú amatérsku, „negramotnú“ vládu, zloženú z totálnych amatérov a karieristov. Nuž a v USA nastala doba ľadová, obdobie vládnutia domáceho „Leonida Brežneva.“ Správnou cestou napredujete, súdruhovia!Zdroje:

(1) Kamala Harris Is Now Making Joe Biden’s Head of State Calls for Him, The National Pulse, 16.2.2021

(2) Readout of Vice President Kamala Harris Call with President Emmanuel Macron of France, The White House, 15.2.2021

(3) In call with Macron, US Vice President Harris vows to strengthen ties with France, France24, 16.2.2021

(4) Vice President Kamala Harris speaks with President Macron of France, Business Standard, 16.20.21

(5) U.S. Vice-President Harris Speaks With France’s Macron, Seeks to Strengthen Ties, US News, 16.2.2021


Eugen Rusnák (zemavek.sk)