22.9.2022 10:27:57

Viac ako polovica Slovákov si praje výhru Ruska vo vojne na Ukrajine

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok
(foto: Kresba: Ľubomír Kotrha)


Redakcia SRS bola upozornená, že do výberu správ a komentárov nezaradila zásadný prieskum verejnej mienky, ktorého výsledky boli známe už minulý týždeň. Robíme tak teraz.Júlová anketa Ako sa máte, Slovensko? priniesla nie veľmi prekvapivé zistenie. Na priamu otázku výskumníkov z MNFORCE, Seesame a SAV „Ako by ste chceli, aby sa vojna na Ukrajine skončila? odpovedalo až 52,1% Slovákov, že si želá, aby vojnu na Ukrajine vyhrala Ruská federácia. Napadnutej Ukrajine vyslovilo podporu 30,0% ľudí. Zvyšných 17,9% opýtaných sa nevedelo rozhodnúť, určitá časť z tejto skupiny sa pravdepodobne bála vyjadriť svoj názor.

Respondenti mali na výber z 10-bodovej škály, kde jednotka značí želanie jasného víťazstva Ruska, naopak desiatka znamená želanie jasného víťazstva Ukrajiny. Graf nižšie zobrazuje výsledky získané takouto metódou.


Zdroj: HS


Čo sa týka politických preferencií, výhru Ruska si najviac priali priaznivci ĽSNS (59,1%), SMER-u (53,3%) a Republiky (50,0%). Za Ukrajinou najviac stáli voliči OĽaNO (66,7%), SaS (66,0%) a Progresívneho Slovenska (64,3%).

Prieskum vznikol s podporou nadácie eseťákov a údaje ako prvý uverejnil americké záujmy zastupujúci Denník N.

Výsledky ankety naznačujú, že významná časť bežných Slovákov vníma perfídne zasahovanie tretej strany v konflikte a snahu fatálne poškodiť Rusko ukrajinskými rukami. Taktiež je zrejmé, že vnucovanie názorov zo strany politických a mediálnych oportunistov stále nemá požadovaný efekt.redakcia SRS