12.1.2021 12:47:29

Venezuela upozornila na provokácie v súvislosti s manévrami USA a Guyany

Viceprezidentka Venezuely
Viceprezidentka Venezuely
(foto: SITA/AP-Matias Delacroix)


Venezuela upozornila na provokácie a možné ohrozenie svojej zvrchovanosti a integrity v súvislosti s vojenskými cvičeniami, ktoré uskutočňujú USA spolu s Guyanou, informovali v utorok agentúry DPA a Europa Press. (TASR/HSP)Venezuelská viceprezidentka Delcy Rodríguezová podľa venezuelských médií uviedla, že administratíva odchádzajúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa sa usiluje o provokácie, vyhrážky a prejavy agresie voči občanom Venezuely.

Venezuelský minister obrany Vladimir Padrino López podľa Europa Press v súvislosti s cvičeniami upozornil na „hrozbu“ a „provokáciu“ a nariadil neustálu prítomnosť námorných i pozemných hliadok v oblasti na hraniciach.

Venezuela si už viac ako 100 rokov robí nároky na územie Esequibo, ktoré je pod správou Guyany, pripomína DPA. Toto územie s rozlohou 159.000 štvorcových kilometrov, ktoré je bohaté na ložiská nerastných surovín, je predmetom dlhoročného sporu okolo vymedzenia hraníc. Ten sa zhoršil v roku 2015 po „významnom“ objavení ropy, ktorý oznámila americká spoločnosť Exxon Mobil. Dohoda ropnej spoločnosti s Guyanou ale rozhnevala Venezuelu, ktorá si územie opätovne nárokovala.

Spor znova prepukol nedávno čiastočne aj po tom, čo Medzinárodný súdny dvor (ICJ) so sídlom v Haagu v decembri 2020 rozhodol, že má súdnu právomoc zaoberať sa sporom v súvislosti s vymedzením hraníc medzi týmito dvoma krajinami.


TASR/HSP