04.8.2012 10:55:06

Veľvyslanectvo USA odsúdilo ZSSR za bombardovanie Talinu

Americkí diplomati v Estónsku sú (podľa ruskojazyčného portálu Baltija) presvedčení, že zbombardovanie Nemcami obsadeného Talinu v septembri 1944 nemalo vojenský význam, že spôsobilo len nezdôvodniteľné civilné obete.
Na oficiálnej stránke amerického veľvyslanectva v Estónsku sa má podľa Baltije nachádzať aj konštatovanie, že „tento letecký nálet je príznačný tak šokujúcim množstvom obetí, ako aj vojenskou neefektívnosťou. 300 sovietskych bombardérov zhodilo na Talin vyše 3000 trhavých a zápalných bômb, čím tretinu mesta zrovnalo so zemou...“.
Podľa informácie veľvyslanectva USA, pri tomto nálete bolo vyše 500 ľudí zabitých a asi 650 ranených. So zvýraznením, že väčšina z nich boli civilisti. Treba k nim prirátať aj 20 tisíc ľudí, ktorí zostali na začiatku zimy bez strechy nad hlavou.
Okrem kostola sv. Mikuláša, divadla Estónia, mestskej synagogy bol zničený aj tallinský mestský archív s radom stredovekých dokumentov. No Nemcom spôsobené škody boli minimálne, presvedčení sú americkí diplomati.
x x x
Najväčšie nálety na Talin sa uskutočnili 9. a 10. marca 1944. Podľa ruských zdrojov sovietske lietadlá zhodili na mesto asi 2000 trhavých a asi 1500 zápalných bômb. Podľa estónskych médií, odvolávajúcich sa na vlastných estónskych historikov, počas náletu zahynulo 463 ľudí, bez strechy nad hlavou zostalo 20 000 mešťanov. Zbombardovanie kostola, divadla... priznávajú aj Rusi, no tí, na rozdiel od Američanov, pomenúvajú aj hlavný vojenský cieľ: Bol ním estónsky prístav, na ktorý dopadlo najviac bômb. Tam totiž prebiehala evakuácia nemeckých síl.
(Naši západní spojenci zatiaľ nemajú žiadne právo niekomu vyčítať neprimeranosť civilných vojnových obetí. Toto právo získajú až v momente ako vysvetlia vlastné bombardovanie Drážďan, Plzne... a nepochybne aj našej Dubovej.)
V. Mikunda podľa regnum.ru, 14. marec 2012