25.3.2018 09:03:17

Veľvyslanectvo RF: Londýn fakticky potvrdil vývoj jedovatých látok

Na veľvyslanectve Ruska vo Veľkej Británii sa domnievajú, že riaditeľ britského vojenského laboratória v Porton Down Gary Aitkenhead svojím vyhlásením o najtvrdších opatreniach kontroly, ktoré neumožňujú, aby sa čokoľvek dostalo za steny objektu, fakticky potvrdil, že v laboratóriu prebieha vývoj a skúmanie nových komponentov bojových jedovatých látok.

“Našu pozornosť tiež upútali slová riaditeľa laboratória. Takýmto spôsobom britská strana fakticky potvrdila, že v tomto tajnom objekte prebieha vývoj a prieskum nových zložiek bojových jedovatých látok. Je pozoruhodné, že Aitkenhead nepoprel ani zásoby chemických zbraní, vrátane látky A-234, ktorá bola podľa oficiálnych vyhlásení britskej strany použitá pri otrave rodiny Skripalových a seržanta Beyleho,” uvádza sa v správe.

Na veľvyslanectve zdôraznili, že Rusko bude od Británie vyžadovať zverejnenie programu vývoja chemických zbraní.

“Tieto vyhlásenia nám nedávajú inú možnosť. S novou silou musíme vyžadovať poskytnutie úplných informácií o priebehu vyšetrovania a tiež zverejnenie programu na výrobu bojových otravných látok v Porte Down,” upresňuje sa vo vyhlásení úradu.

HSP, 25. 3. 2018, Sputnik