17.1.2021 18:44:53

Veľvyslanec Ukrajiny v Nemecku kritizuje šéfku vlády Meklenburska-Predpomoranska za jej sympatie voči Rusku

Na zábere šéfka krajinskej vlády vo Schwerine
Na zábere šéfka krajinskej vlády vo Schwerine
(foto: TASR/DPA-Jens Büttner-Zentralbild)


Manuela Schwesig sa netají so svojím konštruktívnym vzťahom k Rusku. Veľmi sa angažuje aj za zrealizovanie ruského projektu Nord Stream 2, ktorý chceli prekaziť za každú cenu Američania, ako aj Kyjev. (HSP)Šéfka krajinskej vlády vo Schwerine, Manuela Schwesig bola začiatkom januára iniciátorkou založenia nadácie na podporu ruského projektu, a to teraz vyvolalo veľkú nevôľu veľvyslanca Ukrajiny v Berlíne, Andrija Melnyka.

Ten v nemeckých médiách vyhlásil, že ruská pipeline Nord Stream 2 je mimoriadnym nebezpečenstvom pre kompletnú energetickú premenu nemeckej energetiky. Povedal aj to, že Schwesig týmto činom narúša aj európsku solidaritu a že Nemecko si takto neurobí priateľov v Európe.

Nadácia plánuje nakúpiť dôležité stroje, prístroje a ďalšie stavebné dielce a súčasti potrebné na dokončenie Nord Stream 2, a tak eliminovať sankcie, ktoré USA uvalili na túto rusko-nemeckú spoluprácu. Veľvyslanec Melnyk si dokonca nepriamo dovolil vyzvať kancelárku, aby proti Schwesig zakročila, keď povedal: „Podľa mňa je na čase, aby tu zakročil Berlín.“

Melnykove útoky voči Manuele Schwesig sú nielen nekompetentné, arogantné a absurdné, ale sú zároveň hrubým porušením zaužívaných diplomatických zvyklostí veľvyslancov a sú aj absolútne neoprávneným zasahovaním do vnútorných záležitostí krajiny, v ktorej je hosťom.

A zakročenie z Berlína by naozaj malo nasledovať, ale veľmi ostré, a to proti Melnykovi.


Roman Bednár