22.1.2018 15:53:23

Veľký prielom v liečbe zákernej choroby: Test by mohol včas odhaliť 8 druhov rakoviny

Podľa amerických vedcov z Marylandu by test mohol včas odhaliť až 8 druhov rakoviny. Lekári sa zhodujú na tom, že pri liečbe rakoviny je kľúčové jej skoré odhalenie.

Štúdia odborníkov z Univerzity Johnse Hopkinse bola publikovaná v časopise Science, informuje český portál Aktuálně.cz. Odborný príspevok vedcov ozrejmuje, že sa jedná o metódu pri ktorej sa odoberie krv a využijú sa tzv. tekuté biopsie. Tie dokážu izolovať nádorovú DNA z krvi a lekári tak dokážu ľahšie identifikovať typ nádoru.

Test by mal pomôcť identifikovať týchto 8 typov nádorov: rakovinu čriev, pečene, žalúdka, pažeráka, pankreasu, prsníkov, vaječníkov a pľúc. Posledný menovaný patrí medzi najrozšírenejší typ rakoviny vo svete a rakovina pankreasu zase k najťažšie liečiteľnému typu.

Získané poznatky sú založené na experimente, do ktorého sa zapojilo 1005 pacientov, u ktorých sa ešte nádor nerozšíril. Úspešnosť testu bola okolo 70%. Aj keď sa toto číslo môže zdať vysoké, ako povedal Bert Vogelstein, jeden zo zakladajúcich členov testu pre britský server The Guardian: “Žiadny test nedokáže nájsť všetky druhy rakoviny.”

Aby vedci zistili, či test dokáže objaviť aj rakovinové bujnenie, CancerSEEK sa testuje na ďalšej skupine ľudí, u ktorých zatiaľ rakovina nebola diagnostikovaná.

Podľa ďalšieho člena testu môže mať tento objav veľký vplyv na liečenie rakoviny, pretože doteraz museli čakať až kým sa prejavia príznaky.

Cena tohto testu by mala podľa serveru BBC byť v prepočte menej ako 408 eur a pacienti by ju absolvovali raz ročne. Prístupná by mala byť už o niekoľko rokov.

HSP, 22. 1. 2018