12.7.2020 17:17:01

Veľká Británia zverejní správu o „miešaní sa Ruska do vnútorných záležitostí kráľovstva“

Bez komentára... :-)
Bez komentára... :-)
(foto: RIA-Novosti)


Veľká Británia spúšťa ďalší hon na „ruské bosorky“. Domáce média uvádzajú, že britská rozviedka pripravila pre parlament špeciálnu správu, v ktorej podrobne rozoberá minulé, súčasné a potenciálne budúce prípady miešania sa Ruska do vnútorných záležitostí Veľkej Británie. Ako uvádza denník The Independent, táto správa bude čoskoro odovzdaná do parlamentu a tiež zverejnená, takže britská verejnosť sa onedlho dozvie o intrigách a úkladoch, ktoré kuje nebezpečná Moskva.

 Podobných správ bolo už neúrekom, prakticky žiadne dôkazy miešania sa Ruska do diania vo Veľkej Británii ani domáca rozviedka, ani politici a ani média neuviedli, ale to vôbec nebráni Londýnu v tom, aby stále obviňoval Moskvu z agresívnych zámerov, ovplyvňovania diania na britských ostrovoch a kvôli tomu pravidelne uvaľoval na Rusko sankcie a všemožnými spôsobmi sa snažil zachovávať vzťahy medzi Ruskom a Veľkou Britániou na bode mrazu.

The Independent uviedol, že 13. júla britskí poslanci prostredníctvom hlasovania vytvoria medzistranícky parlamentný výbor pre činnosť služieb rozviedky a bezpečnosti. O 24 hodín má zloženie výboru schvaľovať Snemovňa lordov, horná komora britského parlamentu, a následne si členovia výboru zvolia svojho predsedu. Podľa zdrojov denníka The Independent, predsedom výboru sa pravdepodobne stane „kôň“ premiéra Borisa Johnsona, bývalý minister spravodlivosti (2012-2015) a minister dopravy (2016-2019) Chris Grayling.

Daná správa bola pripravená ešte v marci 2019 a následne ju odovzdali na schválenie do kancelárie premiéra. V decembri minulého roku vláda súhlasila so zverejnením správy, avšak kvôli tomu, že sa v ten istý mesiac konali parlamentné voľby, zverejniť ju mohli až po sformovaní nového parlamentného výboru pre činnosť služieb rozviedky a bezpečnosti. A to sa stalo práve teraz.

V predvečer minulých parlamentných volieb bývalý generálny prokurátor Anglicka a Walesu Dominic Grieve, ktorý vtedy bol na čele parlamentného výboru, obvinil Borisa Johnsona z toho, že úmyselne odložil zverejnenie dokumentu.Dominic Grieve tvrdil, že správa bola pripravená ešte 17. decembra 2019, kedy sa s ňou oboznámili a schválili ju britské tajné služby, avšak so schvaľovaním sa vôbec neponáhľala kancelária premiéra, kvôli čomu jej obsah dodnes zostáva utajený.

Boris Johnson veľakrát situáciu okolo správy označil za „mimoriadne nafúknutú“ a prízvukoval, že v nej nie sú žiadne svedectvá o tom, že by sa Moskva miešala do britských záležitostí, volieb a referend, vrátane referenda o brexite v roku 2016.Zdroj: A long-delayed report on Russia’s influence on British policy could soon be published, Independent, 9.7.2020

Eugen Rusnák (zemavek.sk)