30.8.2014 06:17:28

Veliteľ ukrajinského práporu Donbas uvádza, že im bol vytvorený humanitný koridor (aj s mapami "kotlov")

Veliteľ dobrovoľníckeho práporu národnej gardy Donbas Semen Semenčenko oznámil vytvorenie špeciálneho koridoru na vyjdenie ukrajinských síl z obkľúčenia pri Ilovajsku v Doneckej oblasti.

Ukrajinským silám sa podľa médií vraj nedostáva už potravín a vody. Prezident Porošenko kladie vinu za toto obkľúčenie dvom veliteľom jednotiek, ktorí opustili obrannú líniu.

"Do 10.00 hod. všetci bojovníci, ktorí sa nevzdali do zajatia, budú vypustení s zbraňou v rukách a s bojovými zástavami (útvar, ktorý stratí svoju bojovú zástavu musí byť rozpustený - pozn. red.) cez špeciálny koridor k miestu rozmiestnenia (ukrajinských) hlavných síl", - napísal Semenčenko na svojej stránke na Facebook v noci na sobotu. Ďalej uvádza, že vytvorenie tohto koridoru bolo možné vďaka dohode Porošenka "na najvyššej úrovni".

Čo napísal Semenčenko na Facebook?

Práve som hovoril s prezidnetom Ukrajiny. Oznámi mi, že počas rozhovorov na najvyššej úrovni bola dojednaná dohoda o nasledovnom:

1. Vojaci, ktorí sa nevzdali do zajatia, budú s osobnými zbraňami a bojovými zástavami prepustení cez špeciálny koridor k miestu rozmiestnenia hlavných síl protiteroristickej operácie. Bojová technika je vyhodená do povetria.

2. V priebehu niekoľkých dní budú všetci vojaci, čo sa vzdali do zajatia, a aj ranení, ktorí sú v zajatí, vymenení v Charkove za ruských výsadkárov.

Viac nemám čo povedať. Čakám na ráno. O desať minút zverejním číslo telefónu na príbuzných - budeme ich upokojovať. Tvoríme zoznam chlapcov.

 

Originál textu i s mapami "kotlov" v Doneckej ľudovej republike:  http://ria.ru/world/20140830/1022018125.html

 

 

Podľa ria.ru, 30. august 2014