04.8.2012 10:55:06

Vedci: Na let na Mars potrebujú kozmonauti umelé orgány

Keďže ľudský organizmus nie je úspôsobený na dlhodobé kozmické lety, potenciálnym kozmonautom by mali odstrániť, resp. zameniť za umelé niektoré orgány, povedal v nedeľu vedúci laboratória Inštitútu medicínsko – biologických otázok RAV Viačeslav Šurmakov.

„Človek ako druh bol vytvorený na Zemi, preto nie je evolúciou prispôsobený na diaľkové lety. Na putovanie k iným planétam, nech by to vyzeralo akokoľvek hriešne, treba ľudský organizmus trošku dotvoriť, zdokonaliť. Ľudia totiž majú kritické orgány, tie, ktoré najcitlivejšie reagujú na vplyv radiácie a ktoré treba pred letom na Mars zameniť za umelé“, - povedal vedec.
Podľa jeho slov, v súčasnosti už tuctovými sa stali zámeny implantátov za vytrhnuté zuby. Pre účastníkov dlhodobých medziplanetárnych letov sa v budúcnosti rovnako prirodzenými stanú operácie, napríklad, očí i mozgu.
„Ak v prípade spadu vysoko energetických častíc do šošovky kozmonautových očí vznikne v nej katarakta, dá sa tomu predísť zámenou šošovky za umelú už pred letom“, - povedal Šurmakov.
Ďalšia osobitne citlivá zóna, ktorú môžu poškodzovať vysoko energetické častice, sa nachádza v mozgu. Narušenie jej funkčnosti môže doviesť do Alzheimerovej choroby. „Jediná krajina, v ktorej vedia túto chorobu liečiť, je Japonsko. Lekári sa tam naučili operačne odstraňovať z mozgu jeho poškodenú časť“, - povedal vedec.
Možno sa objavia aj ďalšie choroby a poškodenia ľudského organizmu, ktoré spôsobuje vplyv ťažkých zamorených častíc, na to však potrebujeme ďalšie výskumy. „Nie celkom je preskúmaný ich vplyv na psychiku, nepreskúmaná je aj ľudská fyzička. Toto si vyžaduje ďalšie prostriedky na nájdenie odpovedí“, - povedal vedúci laboratória Inštitútu medicínsko – biologických otázok.
Vzgljad.ru, 11. september 2011