27.1.2017 21:30:48

Varšava odmieta pustiť ruský plyn do Európy

 

Ukrajina nie je jedinou prekážkou na prepravu ruského plynu do štátov EÚ. Podľa vicepremiéra a ministra rozvoja Poľska Mateusza Morawieckeho Gazprom je nespoľahlivým partnerom pre Európsku úniu, nakoľko využíva energetiku v politických cieľoch.

 

V súvislosti s tým Varšava odmietla predĺžiť dohodu o tranzite ruského plynu cez Poľsko, čo ohrozuje dodávky paliva do iných európskych štátov. Varšava v podstate dupľuje politiku Ukrajiny, ktorá šikanuje EÚ znižovaním dodávok paliva. Mimochodom, Poľsko, ktoré má veľa nezhôd s Bruselom, si hlavne sleduje vlastné ciele.

Ako vyhlásil zástupca riaditeľa Gazpromu Alexander Medvedev, Varšava odmietla predlžovať dohodu o preprave ruského plynu po svojom území. „Toto ohrozuje dodávky do štátov Európy“, varoval Medvedev. Treba poznamenať, že Poľsko sa neraz pokúša zabrániť tranzitu „modrého paliva“ z Ruska do štátov EÚ. Varšava to zrejme robí z vlastných politických názorov.

Hospodárstvo Poľska je v každom prípade ďaleké od krízy. No i tak jeho HDP klesol minulý rok o 0,1 %. Poliaci však nestrácajú odhodlanie. Naozaj, ak porovnáme hospodárstva Poľska a Ukrajiny, tak kladné body patria Poliakom. HDP Poľska je vyšší takmer päťkrát a približne toľkokrát je vyšší aj priemerný príjem Poliaka oproti radovému Ukrajincovi.

Nesmieme zabudnúť, že Poľsko je jediný štát EÚ, ktorý sa pred šiestimi rokmi dokázal vyhnúť recesii a tešil sa z presvedčivých temp rozvoja. Varšava však veľmi závisí od EÚ. Vyše 78 % poľského exportu a takmer 60 % importu pripadá na štáty EÚ. Ako predpokladajú analytici, v najbližších rokoch bude hlavným faktorom, ktorý ovplyvní rozvoj poľskej ekonomiky, stav financií EÚ. Ak Európu zasiahne hospodárska kríza, tak v prvom rade zachytí Poľsko.

Podľa finobzor.ru, 27. 1. 2017