04.8.2012 10:55:06

Valerij Bragin: Po našom víťazstve sa Američania hneď začali učiť po rusky

Ruská mládežnícka zborná sa stala hokejovým majstrom. Pred turnajom ju tipovali na štvrté, piate miesto, keď však po dvoch finálových tretinách, hoci prehrávala 0:3 otočila zápas na konečných 5:3, to už vyvolalo absolútnu senzáciu. Aj tieto dojmy spomenul v rozhovore s denníkmi Sovetskij sport a Komsomoľská pravda hlavný tréner Valerij Bragin.

Redaktori: Vieme, že Američania vyprevádzali zbornú z Buffalo so škandálom. A ako ju vítali?
Bragin: - Nijako. Spočiatku nás ani nevnímali. Dokonca bol prípad, že nás vyhnali z tréningu z ľadu. Ukázalo sa, že organizátori sa rozhodli náš čas venovať slovenskému mužstvu, lenže nikto nás na to neupozornil. A tak sme museli trénovať na náhradnom klzisku.
Keď sme sa však prebojovali do finále, hneď sa začali učiť ruské slová. Stačilo vôjsť do výťahu a hneď sa ozývalo „Privet“. A čo sa dialo po finále! Pochopil som, že v Amerike milujú víťazov.
Redaktori: Svojich víťazov však určite viac.
Bragin: - Však vznikla aj anekdota: keď po šampionáte vyhlásili symbolický turnajový výber, ani jeden Rus sa do neho nedostal. Zaradili tam nami vytrieskaných Kanaďanov, Švédov...
Keď sa objavili ratingy mladých hráčov, podľa ktorých sa orientujú kluby NHL, tiež tam stáli len samí cudzinci. Naši, majstri sveta, niekde v zátvorkách.
Treba chápať, že hokej je za oceánom vážny biznis. A my sme im ho svojim víťazstvom totálne prekazili.
Redaktori: V internete je záznam, ktorý zobrazuje akože pijatiku zbornej na letisku. V rukách hráčov však nevidieť nič iné ako pivo.
Bragin: - Aká pijatika? Veď takmer všetci mládenci tam mali svojich rodičov, niektorí aj svoje dievčatá. Kto sa bude opíjať v prítomnosti rodičov? Chlapci sa veselili, zatancovali si a kričali Rusko je šampión. Nič iné sa tam nedialo.
Včera sa mi stala zaujímavá vec. Zatelefonoval mi jeden z chlapcov a povedal, že turnaj ho úplne zmenil. Že pred ním by v prvom rade zašiel za kamarátmi, porušil režim a teraz? Že si ľahne spať pretože zajtra má zápas a myslí len naň.
Výňatok z kp.ru, 11. január 2010