22.9.2018 10:31:20

Valentina Matvijenková: „Väčšina predstaviteľov súčasného ruského vedenia stále viac žiada, aby Rusko vystúpilo z Rady Európy“

Predsedníčka Rady federácie ruského parlamentu Valentina Matvijenková vyhlásila, že väčšina predstaviteľov súčasného ruského vedenia, členovia vlády a poslanci parlamentu sa stále viac prikláňajú k tomu, aby Rusko vystúpilo z Rady Európy kvôli nespravodlivému a neobjektívnemu vzťahu tejto inštitúcie voči Rusku.

Predsedníčka hornej komory ruského parlamentu pre novinárov povedala: „Už nechceme, aby na nás stále útočili. Rozhodnutie o vystúpení z Rady Európy naozaj dozrelo. Hovorím vám to úplne vážne,“ podčiarkla.

Ruskí analytici dané rozhodnutie vysvetľujú tým, že Rada Európy neustále útočí na Rusko, protiprávne obmedzila ruskú delegáciu v jej právach, podporuje sankcie voči Rusku kvôli údajnej okupácii Krymu a vyvolávaniu vojenského konfliktu na Donbase, čo Rusko rezolútne odmieta.

Na oplátku za nezákonné obmedzenie právomocí ruskej delegácie v Rade Európy Moskva odmietla platiť členské poplatky. A to sú dosť značné sumy – niekoľko desiatok miliónov eur. Svoje konanie Moskva vysvetlila tým, že europoslanci stále hlasujú za nové a nové sankcie voči Rusku, čím poškodzujú tak hospodárstvo tejto krajiny, ako aj hospodárstvo členských štátov Európskej únie. V Kremli vysvetlili, že je to absurdita: Moskva nebude podporovať organizáciu, ktorá sa správa nepriateľsky voči Rusku a financovať ju – teda fakticky platiť za to, aby naň uvaľovali ďalšie sankcie.

Ruské médiá pripomenuli, že konanie Rady Európy odsúdilo aj Turecko, ktoré sa pripojilo k Rusku a tiež odmietlo platiť členské poplatky v Rade Európy. Je to obrovský škrt cez rozpočet a vedenie Rady Európy rapídne zosilnilo nátlak na Moskvu, aby tá začala znova platiť členské. Kremeľ to odmieta urobiť, argumentujúc tým, že nebude sponzorovať organizáciu, v ktorej nemá právo hlasu, nemôže robiť nič, a navyše Rada Európy stále sa snaží poškodiť Rusko. V súčasnosti sú vzťahy Rady Európy a Ruska v slepej uličke.

Eugen Rusnák

HSP, 22. 9. 2018