16.4.2018 13:05:00

Václav Klaus ml. o vojnovom šialenstve na Blízkom východe: Časť amerického establishmentu sa nijako netají ambíciou eskalovať vzťahy vo svete už niekoľko rokov

K útoku na Sýriu zo strany USA, Francúzska a Veľkej Británie sa jednoznačne odmietavo vyjadril aj Václav Klaus ml. vo svojom komentári pre web novinky.cz.

“Absolútne odsudzujem rolu bývalého „slobodného sveta“, akú zohráva na Blízkom východe v posledných rokoch. Sobotné raketové údery však definitívne prestavali hodnoty dobro vs. zlo v tomto konflikte. A zatiahli celý svet na okraj vojny,” začína svoj komentár Klaus ml.

Na pomoc si berie aj slová Ernesta Hemingwaya: “Verím, že všetci tí, ktorí ťažia z vojny a prispievajú k jej vzniku, by mali byť zastrelení hneď v prvý deň občanmi svojej krajiny.”

Klaus ml. pripomína udalosti spred niekoľkých rokov – boli “jasné dôkazy”, že Irak má zbrane hromadného ničenia, ktoré sa ale nakoniec nenašli. Ale koľko problémov z toho vzišlo, a doteraz sa nevyriešili? “Teraz nejakí Sýrčania zabili iných Sýrčanov (predtým sa tam zabíjali niekoľko rokov masovo). Nevie sa ešte presne, kto a prečo? Ale demokratické krajiny obratom vyšlú rakety, aby pozabíjali zase iných Sýrčanov.”

Klaus ml. poukazuje aj na tureckú armádu, ktorá na severe krajiny “bez škrupúľ” likviduje Kurdov, pričom západný svet nereaguje. Polovicu Sýrie ovládali opozičné skupiny “často vyzbrojované a podporované Západom”, ktoré zabíjali kresťanov aj iných a ničili tisícročné pamiatky na tomto území. K tomu neprehľadný chaos, masové vraždenie, etnické čistky, utrpenie detí, otroctvo žien…

Aby k tomu nedochádzalo a ak chce niekto “páchať dobro a vyvažovať demokraciu vojenskou silou”, podľa Klausa ml. by tam mal poslať vlastných vojakov, aby prevzali kontrolu nad oblasťou a pomohli demokratom chopiť sa vlády. “Ale miestne normálne obyvateľstvo to musí chcieť. Ako napríklad Nemci na konci vojny,” podotýka. Ale len zhadzovaním bômb z bezpilotných lietadiel a vystreľovaním rakiet z nejakých vzdialených lodí “dobro ani demokracia nevznikne, len sa zabijú ľudia a vytvorí chaos”.

Klaus ml. ďalej píše, že keby aj Rusko bolo rovnako bojachtivé a šialené, mohlo by reagovať rovnako, ale asi všetci vieme, k čomu by to viedlo.

Nakoniec konštatuje: “Časť amerického establishmentu sa nijako netají ambíciou eskalovať vzťahy vo svete už niekoľko rokov. Zvolenie Donalda Trumpa vyzeralo na upokojenie týchto neokonzervatívcov, ale realitou je, že jeho pozícia je slabá. Mediálne obkľúčený, vyšetrovaný za všetko možné, bez politických spojencov. Keby vládla Clintonová, tak už asi vojna reálne zúri, takto sa ale tiež upokojovať veľmi nemôžeme.”

HSP, 16. 4. 2018, novinky.cz