04.8.2012 10:55:06

V tomto roku začne skúšobne plávať najtichšia ponorka sveta

Ide o nehlučný typ „Jaseň“ (projekt 855). Ponorka je unikátna tým, že sa kvalitatívne líši od všetkých doterajších. Navyše, ide o prvú ponorku kompletne vyrobenú Ruskom až v postsovietskom období. Vyhlásil prvý zástupca náčelníka hlavného štábu ruského vojenského námorníctva viceadmirál Oleg Burcev.
Ponorka dostala názov „Severodvinsk“ a jej spustenie na vodu sa plánuje začiatkom mája. Podľa niektorých odborných údajov bude nielen tichšia ako najmodernejšia americká atómová ponorka Seawolf, avšak aj značne silnejšia komplexom a parametrami svojej výzbroje.
„Severodvinsk“ je dvojplášťová ponorka rozdelená na 10 oddelení. Má až nezvyčajne mocnú výzbroj schopnú riešiť bojové úlohy s akýmikoľvek súčasnými hladinovými plavidlami a ponorkami.
Po prvýkrát za históriu výstavby ponoriek Rusi rozmiestnili torpédové strieľne v čele plavidla a za oddelením centrálneho riadenia. Toto konštruktérom umožnilo rozmiestniť na čele anténu nového hydroakustického komplexu „Irtyš“. Pre raketové zbrane je vyčlenených osem vertikálnych strieľní, v ktorých sú rozmiestnené po tri rakety.
Podľa niektorých informácií, hlavným úderným prostriedkom ponorky sú protilodné rakety 3M55 „Onyx“ schopné likvidovať útočné zoskupenia plavidiel na vzdialenosť do 300 km aj v podmienkach absolútneho rádiolokačného rušenia a palebného protipôsobenia.
V ponorke sa nachádza systém umelej inteligencie, ktorý umožňuje bojovať tak s jediným plavidlom, ako aj s celou svorkou. Severodvinsk už dnes pozná elektronické portréty všetkých hladinových plavidiel. Systém ničenia cieľov je nastavený podľa tvrdej vojenskej logiky. Najskôr hlavné plavidlo zoskupenia a potom so zmenenou taktikou ďalšie, zaradom podľa ich dôležitosti.
Ponorky typu „Jaseň“ značne posilnia ruské vojenské námorníctvo. Silná výzbroj nehlučne dopravená na miesto určenia z nich robí ideálny prostriedok na „opracúvanie protivníka“ vo vzdialenejšej oceánskej zóne.
Severodvinsk by mal byť do bojovej zostavy zaradený v roku 2011.
Podľa Izvestia, 22. marca 2010