18.2.2018 09:40:01

V Sýrii Rusko dokázalo, že je veľmocou a úspešne trénuje svoje ozbrojené sily

Portál politikus sa venuje sýrskej kampani, pričom poukazuje na skutočnosť, že okrem záchrany Asada, Rusko sýrskou kampaňou jednoznačne dokázalo že je opäť veľmocou a v Sýrii úspešne zvyšuje bojaschopnosť svojich ozbrojených síl v podmienkach bojového nasadenia.

Výsledky vojenských operácii Ruska v Sýrii ukázali, že ruská armáda disponuje mohutnou efektivitou. V Sýrii bolo nasadených 70 ruských vojenských lietadiel a Rusi zlikvidovali 2000 cieľov, ktoré využívali teroristi v boji proti legitímnemu sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi. Rusko pokračuje aj naďalej v bojových operáciach v Sýrii, počet ruských bojových lietadiel sa však znížil, pretože momentálne už teroristi nepredstavujú takú výraznú hrozbu pre sýrsky režim ako v roku 2015.

Ruskí inštruktori úspešne zvýšili bojový potenciál sýrskej armády, sýrske ozbrojené sily už dokážu riešiť množstvo úloh samostatne. Po zlikvidovaní bánd v Idlibe sa sýrske ozbrojené sily a ich spojenci, vrátane ruského letectva, zapoja do bojových operácii na východe Sýrie, kde sa momentálne angažuje posledná americká zástupná armáda na Blízkom východe, zložená s Kurdov.

Rusko vojnu v Sýrii nezačalo, Rusi podporili sýrskeho prezidenta Bašára Asada a budú v tejto podpore pokračovať aj naďalej. Rusko je rozhodnuté zvýšiť dodávky zbraní Sýrii, čoskoro sa úspešne ukončí bojový výcvik sýrskych vojenských pilotov, ktorí tak budú môcť získať v bojových podmienkach vojenské skúsenosti. Do Sýrie smerujú nové dodávky ruských protilietadlových a raketových systémov, ktoré sa po ruských prezidentských voľbách zapoja do bojového diania v Sýrii.

Zvyšujú sa aj aktivity ruskej vojenskej rozviedky v Sýrii, ktorá koordinuje svoju činnosť so sýrskymi a iránskymi tajnými službami. Ruská vojenská rozviedka na stranu vládnych vojsk získala množstvo sýrskych Arabov, pre ktorých bol Asad spočiatku neprijateľný, no postupne ako klesá americký vplyv v Sýrii, sa títo arabskí velitelia stali ochotnejšími spolupracovať s Rusmi a Asadom.

Ruská armáda v Sýrii ukázala svoju vysokú efektívnosť a mobilitu. Ciele, ktoré Rusko v sýrskej kampani sledovalo, boli dosiahnuté, situácia v Sýrii sa stabilizovala, Američanom sa neumožnilo po rozbití Sýrie presunúť islamistický potok na Afganistan a cez Afganistan destabilizovať  stredoázijské republiky, juh Ruska a Čínu. Víťazstvo ruských zbraní využíva na posilnenie svojích pozícii aj ruská diplomacia, proces regulácie sýrskeho problému mierovou cestou (dohody medzi Asadom a opozíciou) sa stáva napriek odporu Američanov faktom.

ISIS, ktorý mnohí experti považovali za zástupnú armádu USA prestal existovať, zvyšky teroristov už nepredstavujú výraznejšiu hrozbu. Tieto bandy sú určené na likvidáciu a je len otázkou času, kedy totálne zaniknú.

Tí, ktorí očakávali, že sa Sýria stane ďalším ruským Afganistanom, sa fatálne prerátali. Rusko ukázalo svoju silu, v bojových podmienkach zvyšuje úroveň svojich ozbrojených síl a do bojových operácii zapojilo aj žoldnierske zoskupenia (Vagner, ISIS Hunters).

Konflikt v Sýrii sa, žiaľ, ešte nekončí, ostáva vyriešiť kurdský problém.

HSP, 18. 2. 2018, politikus