28.3.2020 17:38:58

V Srbsku prijímajú prísnejšie opatrenia v súvislosti so šírením pandémie koronavírusu: Vo Výstavnom centre zriadia nemocnicu

Priečelie budovy Klinického strediska vo Vojvodine
Priečelie budovy Klinického strediska vo Vojvodine
(foto: Screenshot YouTube)


V Srbsku, ako takmer vo všetkých európskych štátoch, podnikajú rozsiahle opatrenia v boji proti koronavírusu. A rovnako, ako v iných krajinách, prispôsobujú pre zdravotnícke účely niektoré administratívne, športové a kultúrne objekty. Napríklad, v Prvej sále Belehradského výstavného centra (Београдски сајам) zriadia nemocnicu. (HSP)

 Príslušníci armády už tam začali rozmiestňovať postele pre pacientov, nakazených koronavírusom, ktorí zatiaľ nemajú ťažké následky. Celkovo vo výstavnom centre umiestnia približne tri tisíc pacientov a pobyt v tomto zariadení bude kontrolovať armáda. Srbský prezident Alexandar Vučić prisľúbil, že v rôznych regiónoch Srbska otvoria ďalšie podobné zariadenia s celkovou kapacitou päť tisíc postelí pre pacientov.

Srbské média uvádzajú, že Rusko aktívne pomáha tejto krajine v boji proti koronavírusu a z Moskvy do Belehradu denne dopravujú približne 15 tisíc testovacích prístrojov na koronavírus, rôzne zdravotnícke zariadenia a prichádzajú aj ďalší ruskí lekári, ktorí dobrovoľne pomáhajú Srbom.

Minister zdravotníctva Zlatibor Lončar vyhlásil, že sa začala nová etapa boja proti koronavírusu, pod čím sa rozumie testovanie väčšieho počtu ľudí. „V našej krajine na koronavírus doteraz ochorelo 303 občanov a tento vírus si vyžiadal 4 obete,“ uvádza sa vo vyhlásení srbského ministerstva zdravotníctva. Podľa údajov pokrajinskej vlády, vo Vojvodine evidujú 36 pacientov pozitívnych na koronavírus. „V klinike pre infekčné ochorenia Klinického strediska Vojvodiny v súčasnosti je hospitalizovaných 14 pacientov chorých na koronavírus,“ informovala riaditeľka strediska Edita Stokićová.

Z tohto počtu 4 pacienti sú vo veľmi ťažkom stave. Riaditeľka tiež pripomenula, že veľmi veľký význam má prevencia a sebaochrana. Novosadský primátor Miloš Vučević oznámil, že na základe dohody s ministrom obrany Aleksandrom Vulinom rozhodli, že priestor novosadského veľtrhu bude využitý na ubytovanie pacientov s ľahším všeobecným stavom. Podľa predpokladov, tam bude približne tisíc lôžok.

Minister zdravotníctva Zlatibor Lončar vyhlásil, že sa bude testovať väčší počet ľudí. Týmto by sa malo pomôcť zlepšeniu epidemiologickej situácii v Srbsku. Každý, kto mal kontakt s nakazenou osobou, kto má symptómy ochorenia, kto je členom rodiny chorého na tento vírus, alebo komu v predchádzajúcom období nariadili pobyt v karanténe, bude testovaný na koronavírus.

„Je to časť novej stratégie našej krajiny v boji proti tejto pandémii. Toto rozhodnutie nie je súkromné rozhodnutie. Neexistuje otázka, či to niekto chce, alebo nechce. Naši odborníci v spolupráci s čínskymi určia koho treba testovať. Vo chvíli, keď uvádzame systém úplnej izolácie, chorí, ktorí majú jemné symptómy a liečia sa doma, budú prepravení do osobitných priestorov, ktoré určil štát. Pacienti s ťažšími príznakmi budú prepravení do infekčných  kliník. Negatívnych na vírus budú posielať domov do karantény. Podľa nariadenia vlády,  všetky domy zdravia budú musieť mať osobitný objekt s rőntgenovým prístrojom a prístrojom pre laboratórne vyšetrenie krvi. Tam budú prichádzať všetci pacienti, ktorí by sa mali testovať,“ zdôraznil minister Zlatibor Lončar na tlačovej konferencii a dodal, že sa vláda pre túto stratégiu rozhodla na základe skúsenosti čínskych expertov.

Pred pár dňami sa začala distribúcia ochranných rúšok do lekární na území celého Srbska. V týchto dňoch rozdelia 2,5 milióna rúšok, ktoré dopravili z Číny. Vo vyhlásení ministerstva zdravotníctva sa tiež uvádza, že každá lekáreň v Srbsku – aj tie v najodľahlejších dedinách –  budú zásobené ochrannými rúškami. Ako uviedla informačná agentúra Tanjug, v ostatných dňoch do Srbska dopravili takmer sedem miliónov rúšok a v súčasnosti sú v každom meste a v každej dedine krajiny.

Eugen Rusnák (HSP)