20.3.2020 11:15:22

V Spolkovom sneme vysvetlili, prečo je potrebné zrušiť sankcie proti Rusku

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok
(foto: Pixabay)


Zrušenie protiruských sankcií byť programové rozhodnutie na podporu nemeckej ekonomiky v období pandémie koronavírusu, povedal v rozhovore pre Sputnik poslanec Spolkového snemu, člen zahraničného výboru Anton Friesen. (HSP)

 Skoncovať so sankciami proti Rusku je najlepší program pre našu ekonomiku v čase koronavírusu. Experti predpovedajú tohtoročné straty HDP vo výške 1%. Nemecká ekonomika prichádza o 667 miliónov eur za každý mesiac predĺžených sankcií. Za rok je to osem miliárd eur. Z ekonomického hľadiska máme zo sankcií iba straty, z politického nikto nevyhráva. Nemecko musí povedať nie predĺženiu sankcií na júnovom samite , vyhlásil Friesen (strana Alternatíva pre Nemecko).

Vyslovil nádej, že kvôli kríze spôsobenej pandémiou si všetci konečne uvedomia, že bezpečnosť a ekonomický rozvoj sú možné iba spolu s Ruskom a nie proti nemu.

Nemecko musí zrevidovať vzťahy s Ruskom a zrušiť bezvýsledné sankcie kvôli pandémii, povedal predtým v rozhovore pre denník Izvestija člen zahraničného výboru Spolkového snemu Waldemar Herdt (Alternatíva pre Nemecko). Strana Ľavica túto iniciatívu podporila. Vláda SRN sa môže pripojiť k výzvam nemeckej opozície k zrušeniu protiruských sankcií, bude to možné, keď reálny vplyv pandémie koronavírusu na nemeckú ekonomiku, na export, bude dosť značný, povedal skôr Sputniku nemecký politológ Alexander Rahr.

Ekonomika SRN je do značnej miery poškodená koronavírusom, avšak vláda prichystala balík opatrení a je pripravená na ekonomické následky situácie, povedal predtým v Berlíne minister ekonomiky a energetiky SRN Peter Altmeier.

Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 11. marca epidémiu nového koronavírusu COVID19 za pandémiu. Vo svete je už cez 200 tisíc nakazených približne v 160 krajinách, zomrelo vyše osem tisíc ľudí.

V stredu nemecká kancelárka Angela Merkelová po prvýkrát za 14 rokov vystúpila s prejavom k nemeckým občanom. Priznala, že situácia s koronavírusom je vážna. Doplnila, že Nemecko podľa jej mienky od druhej svetovej vojny nečelilo výzve, ktorej zvládnutie toľko závisí na solidárnom správaní obyvateľov. Apelovala tak na to, aby ľudia dodržiavali opatrenia, ktoré úrady zaviedli.

Nemecká vláda zakázala zhromažďovanie v kostoloch, mešitách a synagógach a nariadila zavrieť obchody, ktoré nepredávajú základné tovary. Merkelová v stredajšom prejave sľúbila, že nemecká vláda urobí všetko preto, aby pomohla hospodárstvu krajiny sa z epidémie zotaviť. Nemecké banky sa obávajú, že sa HDP krajiny zníži až o 5%. Nemecké automobilky Volkswagen a BMW tento týždeň oznámili, že prerušujú výrobu vo svojich európskych závodoch.

V stredu v Nemecku došlo k prudkému nárastu chorých s koronavírusom. Za jediný deň pribudlo viac ako 1000 nakazených. Celkový počet nakazených koronavírusom presahuje 13 tisíc. Skôr kancelárka varovala, že 70% obyvateľstva v Nemecku môže ochorieť koronavírusom.

 

HSP