09.5.2020 13:45:00

V Rusku oslavujú Deň víťazstva. Akcia „Nesmrteľný pluk“ sa uskutoční online, po tradičnej „Minúte ticha“ Rusi zaspievajú „Deň víťazstva“

Z dôvodu pandémie a nadväzujúcich opatrení, žiaľ len ilustračná snímka
Z dôvodu pandémie a nadväzujúcich opatrení, žiaľ len ilustračná snímka
(foto: Screenshot YouTube)


Ruské médiá zverejňujú informácie o zmenách v oslavách dnešného štátneho sviatku – Dňa víťazstva nad fašizmom. Tradičná dopoludňajšia vojenská prehliadka sa na Červenom námestí a vo viacerých mestách krajiny obmedzila iba na leteckú. V ostatných rokoch mimoriadne obľúbený masový sprievod „Nesmrteľný pluk“ sa uskutoční virtuálne, na sociálnych sieťach. Budú aj ďalšie zmeny v programe. (HSP)V období pandémie koronavírusu a za podmienok prísnej karantény život v Rusku, ako aj v ostatných krajinách sveta, sa čiastočne presunul do „virtuálnej reality“. Na diaľku pracujú mnohí zamestnanci, študujú žiaci a študenti, knižnice ponúkajú čítanie online, kina premietajú filmy a divadla uvádzajú predstavenia na internete.

Mnohé umelecké súbory vystupujú pred divákmi v zaujímavom formáte: umelci sú síce doma a vzdialení jeden od druhého, ale sa „dali dohromady“ v režime videokonferencie a pred divákmi sa prezentujú ako súbor. V podobnej forme, napríklad Moskovský kozácky zbor zaspieval obľúbenú pesničku „Kôň“.


Unikátna verzia piesne Kôň (klikni sem)

 

Mnohí obyvatelia Ruska na sociálnych sieťach ľutujú, že sa nebude konať obľúbený sprievod „Nesmrteľný pluk“. Organizačný štáb tejto akcie vyzval Rusov, aby nepociťovali sklamanie a aby sa zúčastnili na virtuálnom sprievode: „Bohužiaľ, tento raz ‘Nesmrteľný pluk’ neprejde ulicami našich miest. To však neznamená, že si nemôžeme uctiť pamiatku našich otcov, starých otcov a pradedov, starých materí a matiek, vojakov a pracovníkov tyla – účastníkov tej veľkej vojny. Vždy sme vedeli, že pamiatka o vojakovi – to nielen sprievod v kolóne. Za týchto podmienok určite znova uctíme našich hrdinov, aj keď tento raz inou formou,“ uviedli vo svojom vyhlásení organizátori sprievodu Nesmrteľný pluk.

Na svojej stránke poradili, čo všetko môžu urobiť ľudia, aby si v danej situácii uctili veteránov vojny. Navrhli, aby sa obyvatelia krajiny sfotografovali s portrétom „svojho“ vojaka, porozprávali o jeho osude, zverejnili tieto informácie na portáloch „Nesmrteľného pluku“ (je ich niekoľko) a na sociálnych sieťach, umiestnili fotografiu svojho hrdinu v okne bytu alebo domu, na balkóne a pod. Vyzvali ľudí, aby sa večer, počas tradičnej „Minúty ticha“, zišli pri rodinnom stole a zaspomínali si na svojich otcov a starých otcov, vojakov druhej svetovej vojny, aby rodičia a starí rodičia porozprávali o nich svojim deťom a vnukom.

Jeden zo zakladateľov celonárodného sprievodu „Nesmrteľný pluk“ Sergej Lapenkov v rozhovore pre Dopravné rádio uviedol, že sa v tomto roku na virtuálnom sprievode „Nesmrteľného pluku“ zúčastnia obyvatelia vyše 170 krajín sveta. Predpokladá, že ozajstný sprievod v obvyklej forme sa v prípade priaznivej situácii a prekonania pandémie koronavírusu môže uskutočniť 24. júna, pri príležitosti 75. výročia vojenskej prehliadky Víťazstva v Moskve na Červenom námestí (r. 1945) alebo 2. septembra, keď si na celom svete pripomenú 75. výročie definitívneho ukončenia druhej svetovej vojny.

Milióny obyvateľov Ruska a krajanov v zahraničí, ako aj obyvatelia mnohých krajín, ktorí budú sledovať tieto relácie, viac razy sa dnes zídu pred obrazovkami televízorov, počítačov, notebookov a pod., aby v priamom prenose videli letecké prehliadky vrátane hlavnej na Červenom námestí v Moskve, aby sa pripojili k akcii „Nesmrteľný pluk“, aby sa zúčastnili na ďalších spomienkových podujatiach, a určite aj preto, aby sa pripojili k tradičnej akcii a sledovali reláciu „Minúta ticha. Na pamiatku obetí, ktoré padli v boji proti fašizmu“.

Relácia trvá iba 5 minút a uvádzajú ju mnohé televízne a rozhlasové stanice v Rusku. Začína sa tradične o 18.55 hod. moskovského času (17.55 hod. nášho času, avšak táto akcia prebieha vo všetkých regiónoch Ruska aj podľa miestneho času). Obyvatelia obrovskej krajiny si spomínajú a uctievajú pamiatku všetkých, ktorí bojovali proti fašizmu – tých, ktorí prežili a padli v bojoch, zomreli počas blokády, počas bombardovania miest a dedín,  v koncentračných táboroch – všetky obete a hrdinov Druhej svetovej vojny.

V mnohých ruských rodinách v tej chvíli pred obrazovkou, podľa starej ruskej vojenskej tradície, na pamiatku padlých bude stať pohár vodky, prikrytý skyvou chleba. Po „Minúte ticha“ sa vodka vypije a chlieb sa zje… 


Takto v televízii vyzerala „Minúta ticha“ vlani (klikni sem)

 

Hneď po „Minúte ticha“ sa milióny obyvateľov Ruska zúčastnia na ďalšej masovej akcii – presne o 19.00 hodine si zaspievajú obľúbenú „víťaznú“ pieseň „Deň víťazstva“. Zaspievajú si ju pred obrazovkami televízorov, počítačov, na balkónoch a v oknách domov.

„Po Všeruskej ‘Minúte ticha’, o 19.00 hodine miestneho času vyjdite na balkóny s portrétmi svojich veteránov a zaspievajte si celým národom obľúbenú pieseň Deň víťazstva, vyzývajú na portáli „Nesmrteľný pluk Ruska“. Mimochodom, túto pieseň spolu s mnohými obyvateľmi Ruska si o 19.00 hodine moskovského času zaspieva aj ruský prezident Vladimír Putin.

Po prvý raz v priebehu ostatných 75 rokov v Rusku oslávia Deň víťazstva nad fašizmom neobvyklým spôsobom. Kvôli tomu však význam tohto sviatku určite nebude menší a obyvatelia Ruska si pripomenú obete a hrdinov druhej svetovej vojny s rovnakou láskou, srdečnosťou a úctou.

 

 

 

Eugen Rusnák (HSP)