17.3.2019 12:04:30

V Ruskom centre Prešovskej Univerzity - prezentácia filmu o dr.D.Makovickom, osobnom lekárovi L.N.Tolstého

prednáška v RC v Prešove
prednáška v RC v Prešove
(foto: G.Turisová, RC)

Preberáme tlačovú správu od dopisovateľky G.Turisovej z Ruského centra Prešovskej univerzity,

publikovenej i v DavDva

Doktor Dušan Makovický (* 10. 12.1866, Ružomberok – † 12. 03.1921, Ružomberok) bol slovenský lekár, spisovateľ, publicista a prekladateľ. Do dejín ruskej a slovenskej histórie a kultúry sa zapísal predovšetkým tým, že bol osobným lekárom Leva Nikolajeviča Tolstého a jeho rodiny v Jasnej Poľane.

V rokoch 1904 až 1910 bol osobným lekárom a letopiscom L. N. Tolstého. Počas šesťročného pobytu v Jasnej Poľane písal Dušan Makovický obsiahle Jasnopolianské zápisky, ktoré sú unikátnym dokumentom o živote a tvorbe L. N. Tolstého. Dušan Makovický bol verným priateľom a dôverníkom L. N. Tolstého a sprevádzal ho až do jeho posledných chvíľ.

V rokoch 1915 až 1916 bol slovenský lekár v Rusku internovaný za odpor voči vojne a v roku 1919 ochorel na brušný týfus. O rok neskôr sa spolu so svojou ruskou manželkou, Matrenou Orechovovou, s ktorou sa medzičasom oženil, vrátil do Ružomberka, kde si 12. marca 1921 vzal život.

 

12. marca sa na Prešovskej univerzite v Prešove konalo premietanie dokumentárneho filmu pod názvom Dušan Makovický. V tieni Leva Tolstého. Premietaný dokument pochádzal z ruskej produkcie a bol vytvorený v roku 2018 pri podpore Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku.

Dokument o Dušanovi Makovickom, osobnom lekárovi Leva Nikolajeviča Tolstého, poukázal na vzájomné prepojenie ruských a slovenských nielen historických, ale aj kultúrnych vzťahov.

Podujatia sa zúčastnila riaditeľka  RCVK v Bratislave Inna V. Kuznecova, pedagógovia, študenti a hostia z radov širšej verejnosti. V úvode premietania dokumentu pán profesor Jozef Sipko porozprával o živote a činnosti Dušana Makovického a jeho význame pre osobnosť samotného Leva Nikolajeviča Tolstého.


Bližšie podrobnosti  a fotografie v linku prevzaté z DAVDVA

 

 

https://davdva.sk/v-presove-sa-uskutocnilo-premietanie-dokumentu-o-dusanovi-makovickom-osobnom-lekarovi-l-n-tolsteho/

 

Gabriela Turisová, Ruské centrum Prešovskej univerzity v Prešove