04.8.2012 10:55:06

V roku 2008 bolo Bielorusko povinné vyhlásiť vojnu Gruzínsku

Povedal počas online konferencie organizátorov (S. Šiptenka a J. Barančika) hnutia za vytvorenie zväzu Bieloruska a Ruska šéfredaktor časopisu „Nová ekonomika“ Sergej Šiptenko.
- Parazitizmus v integračnom procese je nedopustiteľný, - zvýraznil. – Spojenci majú jeden za druhého určitú zodpovednosť. Keď gruzínske vojská rozstrieľali ruských mierotvorcov v Južnom Osetsku, Bielorusko malo Gruzínsku vyhlásiť vojnu – presne tak, ako to urobilo Mongolsko hneď po tom, ako tretia ríša prepadla ZSSR 22. júna 1941. Od Mongolska vtedy nič (v princípe) nezáležalo, urobilo však veľkorysé gesto a zachovalo sa ako spojenec.
Alexander Grigorievič (Lukašenko – pozn. -vmi-) má diplom historika, o tejto epizóde Veľkej vlasteneckej vojny musí vedieť, - pripomenul S. Šiptenko.

- Priznanie Bieloruskom nezávislosti Abcházska a Južného Osetska na úrovni národnej diplomacie sa už fakticky uskutočnilo, - povedal Šiptenko odpovedajúc na otázku perspektívy priznania Minskom nezávislosti týchto dvoch kaukazských republík.
- Nielen podnikatelia, ale aj vedci, spoločenskí činitelia sú v kontakte, spolupracujú na základe zmlúv, rôznych dohôd atď. Takže čo to teda je, ak nie priznanie?
Výňatok podľa regnum.ru, 10. decembra 2010