13.6.2018 06:20:39

V Ríme vyhlásili, že Rusko môže zachrániť európsku civilizáciu

Rusko je základný spojenec, s ktorým je treba spolupracovať v boji s terorizmom na ochranu európskej civilizácie pred extrémistami, vyhlásil podpredseda vlády a minister vnútra Talianska Matteo Salvini.

„Som veľmi rád, že americký prezident Donald Trump má rovnaké zámysly ohľadne Ruska, ako ja. Rusko je základný spojenec proti terorizmu. My, Európania, musíme spolupracovať s prezidentom Ruska Vladimírom Putinom, aby sme ubránili našu civilizáciu pred útokmi islamistických extrémistov,“ povedal novinám Izvestia.

Pozícia novej talianskej vlády

Predtým Salvini vyhlásil o pripravenosti Talianska posúdiť štatút Krymu a pripustil, že Rím vetuje predĺženie európskych sankcií, spojených so vstúpením Krymu do zostavy Ruska. Taktiež poznamenal, že Taliansko musí vo vzťahoch s Moskvou vychádzať z pozície dobrého susedstva, pretože Rusko je významným partnerom v obchode i energetike.

Nová vláda Talianska zdôraznila nevyhnutnosť zrušenia sankcií voči Rusku vo „vládnej zmluve“, ktorou „Hnutie 5 hviezd“ a strana „Liga“ predsedu Salviniho, podpísali pre sformovaním vlády. V článku o medzinárodných vzťahoch sa hovorí, že Rím je za otvorenosť voči Moskve, ktorá „nie je hrozbou, ale čoraz významnejším obchodno-ekonomickým partnerom,“ a tiež „strategickým partnerom pri riešení regionálnych kríz (Sýria, Líbya, Jemen)“. V tejto súvislosti sa v dokumente poukazuje na zmysluplnosť zrušenia protiruských sankcií.  

Podľa ria.ru, 13. 6. 2018