26.8.2022 20:35:55

V Rige zničili pamätník osloboditeľom a urobili tak obzvlášť odporným a pre Rusov ponižujúcim spôsobom

Záber zo zničenia pamätníka
Záber zo zničenia pamätníka
(foto: Screenshot)


V piatok 26. augusta zverejnila polícia v Rige letecké zábery zničenia Obelisku osloboditeľov. (hlavnespravy.sk/Iz)

 Podľa polície bol deň zničenia obelisku (25. august) relatívne pokojný. Za neuposlúchnutie požiadaviek polície boli zadržané celkovo štyri osoby.

Konštatuje sa, že za všetky dni demolácie pamiatky bolo začatých 27 konaní o správnom delikte.

Starosta Rigy Martins Stakis zasa uviedol, že všetku prácu pri drvení spodnej časti obelisku vykonal jeden človek s dvoma traktormi.

Nemôžem prezradiť meno tohto človeka, ale svoju prácu odviedol bezchybne,” povedal v rozhovore pre lotyšskú televíznu reláciu Ranná panoráma.

Politik poznamenal, že kým budú prebiehať stavebné práce, Park víťazstva bude ohradený plotom, ale predpokladá sa, že časom sa uzavretý obvod zmenší.

V zmluve so staviteľom sa uvádza, že stavebné práce okolo bývalého pamätníka by mali byť ukončené do 30. júna 2023, ale Stakis predpokladá, že sa tak môže stať aj skôr.

Deň predtým bol zbúraný posledný prvok – 79 m vysoký obelisk – na Pamätníku osloboditeľov Rigy. Po niekoľkohodinových prípravách bola stavba v Parku víťazstva zvalená na zem.

Demolácia Pamätníka osloboditeľov Rigy sa začala 23. augusta. Na úpätí pamätníka pracoval bager, ktorý rozoberal schody. Neskôr vyšlo najavo, že ryby z rybníka okolo pamätníka poslúžia ako potrava pre zvieratá z rižskej ZOO. V rámci likvidácie pamätníka bude jazierko vypustené.

Postavenie ruskej menšiny v Lotyšsku je už dlhodobo na katastrofálnej úrovni a situácia sa iba zhoršuje a je hnaná do extrému.

Lotyšský prezident Egils Levits vyzval na izoláciu rusky hovoriacich obyvateľov republiky, ktorí nesúhlasia s politikou štátu v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Povedal, že po ruskej invázii na Ukrajinu sa v Lotyšsku objavila nelojálna voči štátu ruskojazyčná časť”.

Našou úlohou je vysporiadať sa s nimi a izolovať ich od zvyšku spoločnosti,” povedal Levits v rozhovore pre lotyšský rozhlas.

Ruský veľvyslanec v Lotyšsku Michail Vanin označil konanie lotyšských orgánov za nechutné a barbarské. Diplomat dodal, že demolácia pamätníka sa uskutočňuje tou najbezohľadnejšou, najodpornejšou a najurážlivejšou formou pre Rusko a všetkých Rusov.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová zasa upozornila, že demolácia pamätníka osloboditeľov Rigy podnecuje rozkol v lotyšskej spoločnosti, ale úrady sa nezastavia, pretože ich hlavným cieľom je zničiť historickú pamäť krajiny.

 


hlavnespravy.sk