11.1.2021 19:13:05

V prezidentských voľbách v Kirgizsku vyhral Sadyr Žaparov

Na zábere zvolený prezident Kirgizska
Na zábere zvolený prezident Kirgizska
(foto: TASR/AP-Vladimir Voronin)


V nedeľňajších prezidentských voľbách v Kirgizsku zvíťazil Sadyr Žaparov. Po zrátaní 98 % hlasovacích lístkov mu pripadalo 79 % hlasov. Stalo sa tak pritom viac ako tri mesiace po tom, čo ho demonštranti prepustili z väzenia. (SITA/HSP)Vo voľbách mal Žaparov 16 rivalov. Jeden z nich, Adachan Madumarov, odmieta uznať jeho výhru a tvrdí, že hlasovanie bolo zmanipulované.

Žaparov sa zaviazal, že bude presadzovať rýchle zmeny ústavy, ktoré posilnia právomoci prezidenta. Za ne sa v referende, ktoré sa konalo súbežne s voľbami, vyslovilo 81 % voličov. Politik v pondelok uviedol, že sa pokúsi o rýchle vypracovanie príslušných ústavných zmien, ktoré o niekoľko mesiacov schváli ďalšie referendum.

Politik tiež sľúbil, že bude udržiavať úzke vzťahy s Ruskom, ktoré je hlavným sponzorom a spojencom Kirgizska. Rusko zostane „hlavným strategickým partnerom“ krajiny, povedal. Ruský prezident Vladimir Putin mu už zagratuloval k víťazstvu.

Žaparov sa dostal k moci po tom, ako v októbri v Kirgizsku vyvolali sporné parlamentné voľby politickú krízu a nepokojné masové demonštrácie. Politik si vtedy odpykával 11,5-ročný trest odňatia slobody za únos regionálneho guvernéra pre spor o zlatú baňu, keď ho demonštranti prepustili. On následne podnietil odstúpenie prezidenta Sooronbaja Žeenbekova a sám sa stal dočasným lídrom krajiny. Z pozície neskôr odstúpil, aby mohol kandidovať vo voľbách, kontrolu nad Kirgizskom mu pomohli udržať spojenci v parlamente.

Na jeseň to bolo po tretí raz za 15 rokov, čo povstania občanov vyhnali prezidenta z úradu. Stalo sa tak aj v rokoch 2005 a 2010.


SITA/HSP