13.11.2013 07:24:01

V OSN je opäť projekt rezolúcie proti heroizácii nacizmu: Ako sa zachováme tento rok?

 

Rusko predstavilo vo VZ OSN projekt rezolúcie odsudzujúcej nacizmus, spoluautorom ktorej je okolo 40 štátov.

 

Predstavujúc text rezolúcie stály predstaviteľ RF v OSN Grigorij Lukjancev orientoval pozornosť na fakt, že udalosti 2. svetovej vojny „nepodliehajú prehodnoteniu, bohorúhačskému odmietaniu alebo znižovaniu“ ich významu. „Žiaľ, aj dnes pokračujeme v pozorovaní pokusov, nasmerovaných na falšovanie histórie, prehodnotenie víťazstva spravodlivosti v roku 1945“, - poznamenal diplomat.

„Podľa nás je absolútne neprípustné, ak sa stretávame s heroizáciou tých, ktorí sú spoluúčastní zločinov nacizmu, vrátane prikrášľovania bývalých členov organizácií SS, vrátane jednotiek Waffen-SS“, ktoré boli Norimberským tribunálom odsúdené ako zločinecké, pretože sa zúčastňovali likvidácie civilného obyvateľstva, pri čom sa nezľutovali ani nad batoľatami, ani nad starcami“, - povedal agentúre ITAR-TASS Lukjancev.

Spoluautori návrhu rezolúcie „nevyzývajú Valné zhromaždenie OSN pozerať sa do minulosti“. „Treba si všímať súčasné veľmi nebezpečné prejavy rasizmu, ktorým sa treba postaviť tak na národnej, ako aj na medzinárodnej úrovni“.    

V porovnaní s minuloročným dokumentom, do tohtoročného bolo zanesených rad zmien, konkrétne, obsahuje výzvu k členským štátom „brať na vedomie články danej rezolúcie aj počas procedúry Univerzálneho periodického hodnotenia v Rade OSN pre ľudské práva“.

V roku 2012 hlasovalo za analogickú rezolúciu 120 zo 193 členských krajín OSN. Napriek tomu, že tento dokument vyjadroval „hlboké znepokojenie nad oslavovaním nacistického hnutia a bývalých členov jednotiek Waffen-SS, vrátane stavania im pamätníkov, monumentov a organizovania verejných zhromaždení s cieľom osláv nacistickej minulosti, nacistického hnutia a neonacizmu“. (Slovenská republika sa pri hlasovaní o tomto dokumente zdržala.)   

Delegácia USA, ktorá už tradične hlasuje proti protinacistickým rezolúciám (v roku 2012 spolu s Kanadou a Palau), opäť argumentovala svoj odmietavý postoj tým, že oslavovanie nacizmu a pochody legionárov SS, sú realizáciou práva na slobodu slova a slobodu zhromažďovania.

Podľa vz.ru, 13. november 2013