04.6.2020 21:39:34

V období pandémie koronavírusu sa uskutočnil medzinárodný rusko-slovenský študentský telemost

(foto: RCVK)


S podporou Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave sa 19. mája uskutočnila  videokonferencia, na ktorej sa zúčastnili študenti Fakulty cudzích jazykov Uľjanovskej štátnej pedagogickej univerzity I. N. Uľjanova (Rusko) a Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove (Slovensko).

 Konferencia z oblasti medzikultúrnej komunikácie bola v týchto májových dňoch venovaná 75. výročiu nášho spoločného Víťazstva – oslobodeniu sveta od fašizmu. Ruskí študenti pripravili prezentáciu na tému Veľkej vlasteneckej vojny v kinematografii, porozprávali svojim slovenským vrstovníkom o najznámejších ruských filmoch – Dôstojníci, Letia žeriavy, Osud človeka, Oslobodenie – a tiež o známych hercoch, ktorí v nich hrali, takých ako Vasilij Lanovoj, Tatiana Samojlovová, Sergej Bondarčuk a i.

Pre ruských účastníkov bolo príjemným prekvapením, keď zistili, že slovenskí diváci poznajú súčasnú ruskú filmovú tvorbu, napríklad filmy ako „Biely tiger“ a „T-34.“

Filmová téma mimoriadne spája mládež, napomáha komunikácii, vzájomnej výmene myšlienok a dojmov, buduje základy priateľských kontaktov medzi mladými ľuďmi v oboch našich krajinách.

Účastníci online stretnutia jednohlasne vyjadrili potrebu takéhoto druhu študentskej komunikácie.

Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave