11.6.2018 07:11:31

V Nižnom Novgorode obdivujú fotografie Matúša Slováka

Po roku sa môžu obyvatelia piateho najväčšieho ruského mesta opäť zoznámiť so slovenským umením. V tamojšom Ruskom múzeu fotografie sa konalo v stredu (6. júna) slávnostné otvorenie výstavy mladého slovenského fotografa Matúša Slováka pod názvom “Moje hory, svety, pohľady…“ 

Riaditeľ Slovenského inštitútu v Moskve Ján Šmihula sa poďakoval riaditeľke Ruského múzea fotografie Vere Tarasovej, ako aj vedeniu administrácie mesta za aktívnu spoluprácu a možnosť rok čo rok prezentovať obyvateľom a návštevníkom Nižného Novgorodu slovenské umenie. Predstavujúc tvorbu Matúša Slováka vo svojom príhovore uviedol, že mladého fotografa priťahujú najmä také miesta, kde nikto nechodí a aj na prvý pohľad obyčajnom mieste sa snaží nájsť niečo neobyčajné – originálne.

Predsedníčka Výboru pre medzinárodné vzťahy na mestskom úrade Jelena Mišina neskrývala rovnako radosť z toho, že rozmanitá spolupráca so Slovenským inštitútom v Moskve sa rozvíja veľmi intenzívne a verí, že bude aj naďalej pokračovať. Vysoko ocenila “neobyčajné a podmanivé” fotografie mladého autora, ktoré ju oslovili natoľko, že vyjadrila túžbu slovenské hory navštíviť.

Aj riaditeľka Ruského múzea fotografie Vera Tarasova a návštevníci vernisáže sa vyjadrovali veľmi pochvalne o fotografiách Matúša Slováka, pričom oceňovali ich kompozičnú vyzretosť a objavný uhol pohľadu mladého slovenského fotografa.

HSP, 11. 6. 2018